Jesteś tutaj: Home

Rok 2021 w Bydgoszczy będzie – Rokiem Bydgoskiego Marca 81

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 29 listopad 2020 18:41

W środę Rada Miasta Bydgoszczy uchwaliła, że rok 2021 będziemy obchodzić w sposób szczególny upamiętniając bydgoskie wydarzenia z marca 1981 roku. Radni zgodzili się z tą uchwałą jednogłośnie. W marcu przypadnie 40. rocznica tamtych wydarzeń.

W marcu 1981 roku wybuchł w Bydgoszczy strajk chłopski – rolnicy indywidualni chcieli powołać do życia swój związek zawodowy ,,Solidarność Rolniczą”, na wzór wywalczonej kilka miesięcy wcześniej – w sierpniu 1980 roku NSZZ Solidarność. 19 marca grupa bydgoskich działaczy Solidarności udała się na posiedzenie Wojewódzkiej Rady Narodowej, w budynku dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego, aby się wstawić za rolnikami, brutalnie interweniowała milicja, co przełożyło się na dłuższy kryzys.

 

Ustanawiając „ Rok Bydgoskiego Marca `81”, Rada Miasta Bydgoszczy pragnie w szczególny sposób upamiętnić tamte chwile oraz uczestników Marca, którzy w niełatwych czasach zdecydowali się podjąć walkę o wolność, samorządność, niezależność i demokrację. Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę - czytamy w uchwale Rady Miasta Bydgoszczy – Ustanowienie „Roku Bydgoskiego Marca `81” nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter. Pozwoli także na zachowanie pamięci o przełomowych wydarzeniach sprzed czterdziestu lat i ich bohaterach. Wpłynie też na budowanie historycznej świadomości mieszkańców Bydgoszczy,

 

Rok 2019 obchodzony był w Bydgoszczy jako Rok Wolności. Na rok bieżący nie uchwalono specjalnego roku, z uwagi na jego szczególność,bowiem w styczniu przypadła 100. rocznica powrotu Bydgoszczy do Polski.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021