Jesteś tutaj: Home

Tak będzie się prezentował w przyszłości bydgoski Balaton

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 grudzień 2020 06:30
Tak będzie się prezentował w przyszłości bydgoski Balaton Wizualizacja

Balaton to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na Bartodziejach, jego historia sięga powstałej pod koniec XIX, po działalności której pozostał zbiornik wodny. W latach 70. zaadoptowano Balaton na cele rekreacyjne. W ostatnich latach teren ten przeszedł gruntowny remont,w planach jest zrobienie z Balatonu perełki, a także przywrócenie istniejących w przeszłości kąpielisk.

Zakończyły się prace nad opracowaniem koncepcji zagospodarowania Balatonu - Zgodnie z przygotowaną koncepcją plaża zostanie zlokalizowana przy południowej części zbiornika (przy szkółce żeglarskiej). Pod jej budowę planuje się wymianę gruntu do głębokości 2m, aby zagwarantować odpowiednią, jakość piasku. Na plaży rozmieszczone mają być całoroczne stałe parasole przeciwsłoneczne. Po obu stronach plaży powstaną również eleganckie tarasy wyłożone deskami, na których będzie można rozstawiać np. leżaki – informuje Urząd Miasta - Zaplecze szatniowo-sanitarne ulokowane zostanie w obiektach rozbudowanej szkółki żeglarskiej. Cześć obiektu będzie można przystosować do potrzeb całorocznego lokalu gastronomicznego. W obiekcie wstępnie zarezerwowano też przestrzenie na mikromagazyny do przechowywania np. kajaków, desek surfingowych, osprzętu wyznaczającego strefy kąpieliska.

Koszt wdrożenia tej koncepcji szacuje się na 4,5 mln zł.

 

 

 

- Budowa otwartego kąpieliska to powtarzający się postulat mieszkańców – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - To również powrót do rozwiązań, które były wyjątkowo popularne kilkadziesiąt lat temu. Korzystając z nowych technologii możemy ponownie stworzyć takie miejsca rekreacji, gwarantując odpowiedni poziom bezpieczeństwa. To kolejny element naszej strategii zwracania się ku wodzie. O proponowanych rozwiązaniach będziemy wkrótce rozmawiać z bydgoszczanami podczas konsultacji.

 

Opracowano również koncepcję utworzenia plaży wraz z kąpieliskiem w Parku Centralnym (nieopodal hali ,,Łuczniczka”). Będzie zasilane one z Brdą, ale kąpielisko powstanie w ramach specjalnego zbiornika, dla większego bezpieczeństwa użytkowników. Planowana jest też budowa trzech pomostów. Koszt tej inwestycji szacuje się już na blisko 10 mln zł.


Na razie nie ma decyzji, kiedy obie inwestycje będą realizowane, ratusz planuje je poddać pod konsultacje społeczne, które mają się odbyć na początku 2021 roku, o kolejności realizowanych miejskich inwestycji.

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021