Jesteś tutaj: Home

Strategia wojewódzka a Generalny Pomiar Ruchu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 01 lipiec 2013 13:20

W projekcie Strategii Rozwoju Województwa 2020 uwzględniono kilka inwestycji drogowych o znaczeniu wojewódzkim, a nawet krajowym.  Porównujemy te propozycje z natężeniem ruchu jakie powstaje na drogach regionu.

W 2010 roku tego typu pomiary wykonała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która przygotowała opracowanie średniego ruchu, jaki tworzy się na danym korytarzu komunikacyjnym. Co prawda od tego czasu minęły 3 lata, ale nie powstały jakieś znaczące inwestycje, które by mogły zmienić rozkład natężenia pomiędzy poszczególnymi drogami.

 

W projekcie strategii na pierwszym i drugim miejscu znalazły się drogi ekspresowe S5 i S10. Ich tutaj specjalnie nie będziemy analizować, gdyż droga S5 ma pewne znaczenie także w ruchu europejskim.  Największe natężenie na odcinku Bydgoszcz – Gniezno pojawia się na odcinku pomiędzy stolicą województwa a Szubinem, ponad 10 tys. samochodów na dobę, także około 9 tys. pojazdów przejeżdża w okolicach Żnina.  Gdy już spojrzymy jednak na odcinek Bydgoszcz – Nowe Marzy, to na odcinku Świecie – Grudziądz  przejeżdża ponad 19 tys. pojazdów na dobę, na wylocie z Bydgoszczy ponad 18 tys.

 

Kolejna na liście inwestycja to przebudowa drogi krajowej nr 80 na odcinku Bydgoszcz – Toruń (alternatywna trasa dla DK nr 10), gdzie natężenie ruchu przekracza 14 tys. pojazdów na dobę. W przypadku DK 10 w okolicach Solca Kujawskiego jest to 9 tys. pojazdów na dobę.

Strategia wojewódzka przewiduje także przebudowę DK 15 do standardu GP2+2, czyli na całej strasie po dwa pasy ruchu. Priorytetowo traktowany ma być odcinek Inowrocław – Toruń. Największe natężenie ruchu na tej trasie występuje na odcinku Inowrocław – Gniewkowo, ponad 10 tys. pojazdów na dobę. Na odcinku Gniezno – Inowrocław nie przekracza już 10 tys., warto jednak zwrócić uwagę, że na wylocie z Inowrocławia dzienne natężenie dochodzi do 22 tys.

 

W strategii znajdziemy także plan dotyczący DK 25 na odcinku Bydgoszcz – Inowrocław. Co prawda nie znamy planowanego jej standardu, po za tym, ze w ramach tej inwestycji powinny powstać obwodnice Nowej Wsi Wielkiej i Złotnik Kujawskich. Standard GP2+2 raczej to jednak nie będzie, chodź natężenie ruchu na dużej części tej trasy wynosi prawie 12 tys. pojazdów, a na wyjeździe z Bydgoszczy nawet 23 tys.

Ponadto zmodernizowana ma być DK 21 na odcinku Toruń – Chełmno, gdzie natężenie w maksymalnym momencie (wylot z Torunia) sięga 18 tys. Powstać ma także obwodnica Brześcia Kujawskiego, gdzie maksymalne notowane wówczas natężenie ruchu wynosi 7 tys. pojazdów na dobę. 

 

Brakuje już planów dotyczących innych obwodnic w naszym województwie (po za Inowrocławiem, która ma powstać  w ramach rozbudowy DK 15) chociażby Tucholi, gdzie natężenie ruchu przekracza 10 tys. pojazdów na dobę.

 

Warto tutaj zwrócić uwagę, że zadania dotyczące dróg krajowych podejmuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która podlega bezpośrednio pod ministra transportu. Strategia Rozwoju Województwa będąca najważniejszym dokumentem planistycznym w kujawsko-pomorskim, będzie wskazywać jednak władzom centralnym, jakie dla naszego województwa są priorytety.

 

Podany przez nas przykład Tucholi dotyczy z kolei już bezpośrednio zadań województwa, gdyż przez to miasto przebiegają drogi wojewódzkie, których remonty i rozbudowa to bezpośrednia kompetencja Samorządu Województwa. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.