Jesteś tutaj: Home

Holendrzy wchodzą ze swoją siecią marketów do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 09 styczeń 2021 17:11

Holenderska grupa Spar pod koniec 2019 roku przejęła polską sieć sklepów Piotr i Paweł. W 2020 roku rozpoczął się proces rebrandingu marketów Piotr i Paweł na nową markę EuroSpar. Na przełomie 2020 i 2021 roku pod markę EuroSpar przeszły dwa markety w Bydgoszczy.

Mowa o sklepach przy ulicy Nakielskiej 86 (Galeria Miedzyń) oraz Grzymały-Siedleckiego 20.

 

Intensywnie pracujemy nad konwersją sklepów Piotr i Paweł pod markę SPAR – sfinalizowaliśmy już ponad 70% tego procesu. Aktywnie zwiększamy także zasięg naszej sieci, która osiągnęła liczbę 225 placówek. Jesteśmy w trakcie rozmów z kolejnymi partnerami detalicznymi, których zachęcamy, aby do nas dołączyli. Jesteśmy przekonani, że inwestycja w Polsce ma dobre, wieloletnie perspektywy. Od początku założyliśmy, że zwróci się ona w okresie długoterminowym i rozumiemy, jakie koszty musimy ponieść, zanim do tego dojdzie. Ekspansja na tak dużym rynku jak Polska wymaga czasu i odpowiednich zasobów. Polska to dla nas bardzo ważny rynek ze względu na jego potencjał – podkreśla Wayne Hodson, prezes zarządu Wasz Sklep SPAR.

 

Marka Spar powstała w 1932 roku, jej założycielem jest Adriaana na Wella, pierwszą siedzibą było miasto Zoetermeer. Początkowo De Spar było zrzeszeniem sprzedawców, aby osiągnąć obecnie ekspansję na 48 krajów świata w tym także Chiny, czy kraje afrykańskie. Najwięcej sklepów sieć Spar posiada w Wielkiej Brytanii ponad 2,6 tys. Obecnie siedzibą jest Amsterdam. W Polsce siedzibami są: Sky Tower we Wrocławiu oraz siedziba w Poznaniu.

 

Ekspansja zagranicznego kapitału

Najbardziej widoczna w Bydgoszczy jest sieć Biedronka należąca do portugalskiej marki Jeronimo Martins, która posiada ponad 30 sklepów w mieście. W ostatnich latach dużą ekspansję zrobił też niemiecki Lidl, który posiada około 15 sklepów nad Brdą, ponadto w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym mieści się centrum dystrybucyjne tej sieci. Na razie tylko 5 sklepów otworzyła kolejna niemiecka sieć Aldi. Francuski Auchan posiada obecnie dwa duże centra handlowe przy Rondzie Grunwaldzkim i w Fordonie. W 2020 roku z kolei został zamknięty sklep brytyjskiej sieci Tesco.

 

Jeżeli chodzi o dwie największe galerie handlowe w Bydgoszczy – Zielone Arkady są częścią grupy ECE Projektmanagement, zaś Focus Mall należy do Atrium European Real Estate do Jersey, wysepki pomiędzy Francją i Stanami Zjednoczonymi, traktowanej niekiedy jako raj podatkowy. Grupa Altrum została w 2019 roku przejęta natomiast przez izraelską grupę Gazit-Globe z siedzibą w Tel Awiw.

 

Jeżeli chodzi o rodzimy kapitał to około 20 sklepów posiada Bydgoska Spółdzielnia Spożywców BSS, w ostatnich latach ekspansję prowadził też POLOmarket – po podziale kapitału 5 sklepów zostało pod marką Polomarketu zaś 3 sklepami dysponuje Dino.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021