Jesteś tutaj: Home

Oficjalny portal Watykanu informuje o niekorzystnym dla Diecezji Bydgoskiej wyroku

Napisane przez  Ł.R. / Vatican News Opublikowano w Bydgoszcz środa, 13 styczeń 2021 06:35

W grudniu informowaliśmy, że Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał wyrok Sądu Okręgowego w Bydgoszczy nakazującego zapłatę łącznej kwoty 300 tys. zł przez diecezję bydgoską i archidiecezję wrocławską ofierze byłego księdza Pawła K., który miał się dopuścić czynów pedofilskich. O tym wyroku wspomniało część lokalnych mediów, ale w publikatorach podkreślających swoje związki z Kościołem jest to raczej temat tabu, tymczasem o sprawie napisał portal Vatican News.

Portal Vatican News na mocy decyzji papieża Franciszka ,,Motu Proprio” ustanawiającego sekretariat ds. komunikacji, jest jednym z oficjalnych publikatorów Kurii Rzymskiej. Jest zatem w pewnym sensie medium państwowym Watykanu.

 

W opublikowanej w grudniu w języku niemieckim publikacji wspomina się, że diecezja bydgoska i archidiecezja wrocławska muszą zapłacić około 67 tys. euro odszkodowania - Polen: Bistümer müssen hohe Entschädigung zahlen. Cytowany jest też sędzia wydający wyrok, w stwierdzeniu iż, biskupi w obu diecezjach mieli wiedzę na temat czynów jakich dopuszcza się były już kapłan. Na zakończenie pojawia się sformułowanie, iż Episkopat Polski, w przeciwieństwie do Episkopatu Niemiec nie ustanowił zasad wypłacania odszkodowań ofiarom czynów pedofilskich. Stąd też ten wyrok ma być dla tej materii przełomowy.

 

Das Erzbistum Breslau (Wroclaw) und das Bistum Bromberg (Bydgoszcz) scheiterten am Donnerstag mit ihrer Beschwerde gegen ein Urteil von Februar, das sie laut polnischen Medienberichten gemeinsam zur Zahlung von umgerechnet etwa 67.000 Euro verpflichtet - czytamy na Vatican News.

 

W pewnym sensie i ta publikacja jest przełomowa, bowiem w Polsce wciąż mamy klimat, iż informowanie o tym wyroku może być działaniem wrogim wobec Kościoła, takie przeświadczenie próbuje budować część polityków, publicystów i mediów, tymczasem informacja pojawia się w publikatorze podległym Kurii Rzymskiej, a tym samym papieżowi Franciszkowi.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021