Jesteś tutaj: Home

Bezrobocie w kraju spada, zachodniopomorskie nam ucieka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 25 lipiec 2013 10:37

Pod koniec czerwca stopa bezrobocia wyniosła w Polsce 13,2%, czyli o 0,3% mniej niż miesiąc wcześniej. W kujawsko-pomorskim ten wskaźnik wyniósł 17,6%, czyli znacznie powyżej średniej krajowej.

Najniższe bezrobocie notuje się w sąsiadującej z naszym województwem Wielkopolsce – 9,7%. Najwyższe natomiast w województwie warmińsko-mazurskim – 20,2%. O tym, że nie ma się specjalnie z czego cieszyć świadczy fakt, że drugie od końca jest właśnie nasze województwo. Do niedawna wyższe bezrobocie od kujawsko-pomorskiego notowane było w zachodniopomorskim (obecnie 17%), które z miesiąca na miesiąc coraz bardziej nam ucieka.

 

Z punktu widzenia regionu najniższe bezrobocie mamy w mieście Bydgoszczy 9,1%, najwyższe zaś w powiatach: włocławskim, grudziądzkim i lipnowskim (wschodnia część województwa) – powyżej 26%.

 

W zachodniej części województwa najwyższe bezrobocie notujemy w powiecie nakielskim – 23,3%, w powiatach sępoleńskim i inowrocławskim jest to – 23,1%.

 

 

Co może jednak najbardziej martwić to fakt, że na 22 powiaty w województwie kujawsko-pomorskim, aż w 17 bezrobocie przekracza 20%.

Obecnie któryś już miesiąc z rzędu notujemy tendencję spadku liczby bezrobotnych, związane jest to okresem prac sezonowych. Na jesień możemy się spodziewać ponownego wzrostu liczby osób bez pracy, który może być paroprocentowy.

 

Mniejsze wpływy z podatku VAT wskazują bowiem, że Polska gospodarka hamuje. Ponadto we wrześniu w skali kraju pracę ma stracić około 10 tys. nauczycieli. W naszym województwie pojawia się widmo likwidacji zakładu kolejowych Przewozów Regionalnych, co oznacza utratę pracy przez kilkaset osób do końca obecnego roku.

 

Z pozytywnych informacji należy natomiast zauważyć, że dzięki irańskim inwestycjom w Inowrocławiu od nowego roku zatrudnić ponad 100 osób planuje huta ,,Irena”. Jest to jednak perspektywa kilku miesięcy. 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.