Jesteś tutaj: Home

Parowozem do Koronowa i Sępólna Krajeńskiego?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 28 lipiec 2013 11:56

Pojawiają się kolejne głosy odnośnie koncepcji kolei turystycznej, którą w naszym województwie planuje uruchomić Urząd Marszałkowski. Bydgoszczanin Daniel Kaszubowski uważa, że zaplanowane przez marszałka szlaki nie wykorzystują potencjału kujawsko-pomorskich linii kolejowych.

Plan Urzędu Marszałkowskiego zakłada między innymi połączenie Bydgoszczy i Torunia po przez Chełmżę,  połączenie Torunia z Ciechocinkiem oraz Inowrocławia z Kruszwicą.

 

Bez wątpienia przejazd składem prowadzonym przez parowóz, do tego w atrakcyjnych lokalizacjach oraz w specjalnie przygotowanej oprawie, stanowić będzie nie lada atrakcję dla naszego regionu oraz konkurencję m.in. dla Wolsztyna – pisze w liście do marszałka Daniel Kaszubowski - . Trasę z Torunia do Ciechocinka oraz z Torunia do Bydgoszczy można by połączyć, otwierając tym samym możliwość dotarcia i mieszkańców Bydgoszczy do sanatorium w Ciechocinku. Kwestią sporną pozostaje jednak „atrakcyjność trasy” przez Chełmżę. Osobiście uważam, że ciekawiej jechałoby się rzeczonym składem przez bydgoskie Łęgnowo.

 

W dalszej części listu pojawiają się konkretne propozycje - Chciałbym także zwrócić uwagę pana Marszałka na inne trasy, które mogłyby być ciekawe z punktu widzenia turystyki w regionie. Chodzi mi o połączenia Bydgoszcz - Koronowo oraz Bydgoszcz - Sępólno Krajeńskie. Na obu trasach od dawna nie istnieje ruch kolejowy. Oba regiony stanowią lub mogą stanowić miejsce wypoczynku dla znacznej liczby mieszkańców naszego regionu i nie tylko. Co warto zauważyć, obie trasy charakteryzują się ciekawym ukształtowaniem terenu, po którym biegnie szlak kolejowy.

 

W ostatnim czasie krytycznie o planach marszałka wypowiedziało się także Stowarzyszenie Miłośników Kolei w Żninie, które uważa, że warto było by zastanowić się nad połączeniem turystycznym przez Inowrocław do Żnina, co następnie pozwoliło by na przesiadkę do kolejki wąskotorowej. 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.