Jesteś tutaj: Home

O Edukacji Narodowej w dniu jej święta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 14 październik 2013 14:15

Dzisiaj wyjątkowy dzień dla polskich nauczycieli, którzy obchodzą swoje coroczne święto. Jest to doskonała okazja do podziękowania za ich trud, który w ciągu trwania roku nie zawsze jest dostrzegalny, ważne jednak, abyśmy tego dnia potrafili dyskutować o stanie polskiego szkolnictwa i o problemach nauczycieli.

W hotelu Słoneczny Młyn prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski spotkał się z nauczycielami z tego miasta, gdzie wręczył najbardziej zasłużonym odznaczenia. Szczególne wyróżnienie otrzymała Ilona Wierzbowska, która pełni funkcję kierownika Muzeum Oświaty w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, która otrzymała ,,Medal Prezydenta Miasta Bydgoszczy”. Podobna uroczystość miała miejsce w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu, gdzie gospodarzem był prezydent Ryszard Brejza oraz w wielu innych miejscach naszego regionu. Każda ze szkół organizuje tego dnia swoją akademię.

 

Czynnym nauczycielom życzę, aby nie zabrakło Wam mądrości i roztropności. Aby oddanie i miłość do zawodu przyniosły zamierzone efekty – pisze w życzeniach dla pedagogów burmistrz Kcyni Piotr Hemmerling, z zawodu nauczyciel.

 

Dzień 10 października to także okazja do refleksji nad kondycją polskiej edukacji oraz sytuacji samych nauczycieli. Kilka tygodni temu część z nich otrzymało wypowiedzenie z pracy, z powodu niżu demograficznego.

 

Jak podkreślają specjaliści, nauczyciele są bardziej zadowoleni ze swojej pracy, kiedy uczą w mniej licznych klasach. Dodatkowo, wiele badań wskazuje, że w mniejszych klasach dzieci uczą się więcej, a nauczyciele zauważają mniej problemów z dyscypliną uczniów w czasie lekcji. Ponadto nauka w małych klasach wzmacnia osiągnięcia dzieci w wieku wczesnoszkolnym i jest szczególnie korzystna dla uczniów z grup edukacyjnego ryzyka – pisze w liście z okazji Dnia Edukacji Narodowej Sławomir Broniarz prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, największej organizacji związkowej skupiającej pedagogów. W jego opinii Polska na tle świata nie wypada źle pod liczba uczniów w klasach, na tle Unii Europejskiej jesteśmy jednak w ogonie.

 

Niepokojący jest również fakt, że pomimo niżu demograficznego, liczba uczniów w klasach nie zmniejsza się. Wręcz przeciwnie, często rośnie, bo wiele samorządów ustalając limit, kieruje się czynnikiem ekonomicznym. Tymczasem łączenie mniej licznych klas nie poprawia warunków nauki i pracy, nie sprzyja również wyrównywaniu szans edukacyjnych. Dlatego ZNP uważa, że powinien funkcjonować maksymalny limit uczniów w klasie, by zapobiec sytuacjom, w których samorządy z powodu oszczędności będą dostawiać ławki w salach zamiast organizować zajęcia w mniej licznych oddziałach. I właśnie dzisiaj – w Dniu Edukacji Narodowej – ZNP rozpoczyna kampanię pod hasłem „Rozmiar klasy ma znaczenie. Nie pozwólmy, by edukacja płaciła za kryzys!”. Chcemy poprawy warunków pracy nauczycieli  - pisze Broniarz.

 

Nauczyciele zrzeszeni w ZNP w dość sporej liczbie uczestniczyli we wrześniowych dniach protestu w Warszawie, które ściągnęły do Warszawy ponad 200 tys. związkowców z całej Polski. Bydgoskich działaczy ZNP wspierała swoją obecnością wiceprzewodnicząca Rady Miasta Anna Mackiewicz.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.