Jesteś tutaj: Home

Zdaniem NIK są za duże kolejki do lekarzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 09 grudzień 2013 19:40

Najwyższa Izba Kontroli ocenia, że długość oczekiwania na usługi medyczne w Polsce jest zbyt długi i zwraca uwagę, że pomiędzy województwami występuje dysproporcja w czasie oczekiwania na poszczególne usługi.

 

W opinii kontrolerów NIK plan finansowy Narodowego Funduszu Zdrowia jest wciąż zbyt słabo oparty o strategiczne działania służby zdrowia.

Zwróciliśmy uwagę na konieczność ściślejszego związania planu finansowego funduszu, z poprawą funkcjonowania służby zdrowia.

 

Wydawanie pieniędzy przez fundusz powinno prowadzić chociażby do skracania kolejek do lekarzy albo do wyrównywania szans w dostępie do usług medycznych w poszczególnych województwach – wyjaśnia rzecznik prasowy Najwyższej Izby Kontroli Paweł Biedziak.

 

Na wizytę u kardiologa trzeba czekać ponad dwa miesiące, a czas oczekiwania na poradę endokrynologa wynosi trzy miesiące. W leczeniu szpitalnym jest dużo gorzej: na operację zaćmy czeka już prawie 400 tys. pacjentów, a przeciętny czas oczekiwania  to ponad półtora roku. Podobnie długo na operację endoprotezoplastyki stawu biodrowego i stawu kolanowego czeka prawie 150 tys. osób. Przeciętny czas oczekiwania na wizytę w pracowniach rehabilitacji leczniczej wynosi ponad półtora miesiąca i dotyczy obecnie 450 tys. Polaków. Ponad pół roku czeka się na świadczenia w szpitalnych oddziałach rehabilitacji i rehabilitacji narządów ruchu. Podobnie jest w przypadku rehabilitacji pulmonologicznej – podsumowuje NIK.

 

Według Najwyższej Izby Kontroli pomiędzy województwami tworzą się dysproporcje w okresie oczekiwania na poszczególne usługi medyczne. W kujawsko-pomorskim średni czas oczekiwania na poradę okulisty to 54 dni, gdy w województwie podlaskim przyjmuje się pacjentów na bieżąco.

 

Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że wpływ na taki stan rzeczy ma także nierównomierne rozmieszczenie bazy leczniczej oraz braki specjalistów w danym terenie. O tym problemie dość często w ostatnim czasie wypowiada się dyrektor kujawsko-pomorskiego NFZ Tomasz Pieczka, który stwierdza, że to brak specjalistów jest w naszym województwie główną przyczyną długiego oczekiwania na usługi medyczne. 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów