Jesteś tutaj: Home

W Chojnicach tęsknią za województwem bydgoskim

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne niedziela, 16 luty 2014 23:41

Działacz Sojuszu Lewicy Demokratycznej Adam Gogacz w rozmowie z nami przyznaje, że reforma administracyjna rządu AWS-UP okazała się bardzo niekorzystna dla mieszkańców powiatu chojnickiego i najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do dawnego województwa bydgoskiego.

Uważam, że miasta takie jak Chojnice, Tuchola, czy Człuchów po reformie samorządowej zostały na bocznym torze – powiedział  nam Adam Gogacz z chojnickich struktur SLD -  Jesteśmy na totalnych peryferiach tego województwa, a wszelkie ważne sprawy musimy załatwiać w Trójmieście, gdzie praktycznie nie da się pociągiem dojechać. Jeżeli ktoś nie ma samochodu, to ma problem. Zupełnie inaczej było w województwie bydgoskim, gdy byliśmy trzecim największym miastem. Do Bydgoszczy było jednak jakoś bliżej, bo lepiej była rozwiązana ta infrastruktura.

 

Z Chojnic do Gdańska jest ponad 100 km, do Bydgoszczy niecałe 90 km drogą krajową nr 25.  Codziennie do Chojnic z Bydgoszczy jeździ natomiast kilka pociągów Arrivy przez Tucholę, co sprawia, że cały  czas występują pomiędzy tymi miastami związki funkcjonalne.

 

Co ma właściwie Urząd Marszałkowski w Gdańsku do Chojnic? Jakoś nigdy nie było między nami powiązań kulturowych i funkcjonalnych – wyjaśnia Gogacz -  Bydgoszcz bardziej troszczyła się o miasta w swoim województwie. Kulturowo zawsze było nam bliżej do Bydgoszczy.

 

Stąd też Adam Gogacz wiąże duże nadziej z propozycją programową SLD, które chce powrócić do dawnego podziału administracyjnego kraju.  

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.