Jesteś tutaj: Home

Ministerstwo dalej rzuca kłody młodym lekarzom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 16 luty 2014 20:29

W sytuacji, gdy średnia wieku lekarzy w naszym kraju przekracza 50 lat i coraz częściej się mówi o zagrożeniu tzw. dziurą pokoleniową, wielu młodych lekarzy z województwa kujawsko-pomorskiego nie będzie mogła zrobić specjalizacji, gdyż dla naszego województwa przyznano bardzo małą liczbę miejsc rezydenckich.

W październiku kujawsko-pomorskie otrzymało finansowane przez Ministerstwo Zdrowia 139 miejsc rezydenckich. Potrzeby były jednak znacznie większe, około 100 młodych lekarzy zostało odrzuconych z powodu braku miejsc. W niektórych dziedzinach liczba odrzuconych wniosków o rezydenturę przekraczała dziesięć.

 

Wówczas o problemie zaczęły mówić bydgoskie młodzieżówki, które ponad podziałami zwróciły się do wojewody o interwencje. Ta przekazała postulaty do ministerstwa. Kilka dni temu ogłoszono liczbę miejsc na marcowy nabór – wynosi ona tylko 33 miejsca, czyli kilkudziesięciu młodych lekarzy na rezydenturę liczyć nie będzie mogło.  Urząd Wojewódzki wnioskował o 130 miejsc, w przypadku specjalizacji choroby wewnętrzne  zgłoszono zapotrzebowanie 20 miejsc rezydenckich, ministerstwo przyznało tylko jedno.

 

Jest to pozbawienie szans na rozwój młodych i zdolnych kadr, a także zagrożenie, że będą perspektyw szukać po za granicami regionu – wyraża swój niepokój Piotr Cyprys ze Stowarzyszenia Metropolia Bydgoska, które zamierza zawnioskować do parlamentarzystów z regionu o zwołanie posiedzenia Zespołu Parlamentarnego Miłośników Ziemi Bydgoskiej w naszym mieście, tak aby udział mogli w nim wziąć udział także przedstawiciele organizacji społecznych.

 

Mimo, iż zapotrzebowanie na lekarzy specjalistów z racji starzenia się społeczeństwa jest coraz większe, to póki co kadr coraz bardziej zaczyna brakować. Jak wynika z ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli, brak specjalistów jest jedną z przyczyn długiego czasu oczekiwania na poradę lekarską bądź zabieg. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.