Jesteś tutaj: Home

Łabiszyn ma powiedzieć jutro tak dla ZIT

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 18 luty 2014 16:56

W środę Rada Miejska w Łabiszynie zdecyduje, czy przystąpi do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dwóch obszarów funkcjonalnych bydgoskiego i toruńskiego. Jeszcze kilkanaście dni temu negatywnie wypowiadał się o tej propozycji burmistrz Łabiszyna w ostatnich dniach po rozmowach z prezydentem Bruskim zmienił jednak zdanie. Bardzo prawdopodobne, że w środowych obradach wezmą udział przedstawiciele bydgoskiego samorządu.

W ramach ZIT nasz region zyskać ma łącznie 150 mln euro, głównie na inwestycje integrujące obszary funkcjonalne. Rząd chce, aby Bydgoszcz i Toruń wspólnie tworzyły ZIT, samorządowcom z zachodniej części województwa taka koncepcja się nie podoba zbytnio, dlatego chcą, aby wewnątrz tego ZIT bydgoski i toruński obszar funkcjonalny był jak najbardziej autonomiczny.

 

Leżący w powiecie żnińskim Łabiszyn  traktowany jest jako część Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, bowiem wielu mieszkańców tej gminy dość często jeździ do Bydgoszczy, w celu korzystania z usług jakie oferuje to miasto - chociażby edukacyjnych. W Bydgoszczy także łatwiej o znalezienie pracy. Wejście Łabiszyna w ZIT daje zatem szansę, że z puli pieniędzy jakie otrzymamy na jego rozwój, usprawniona będzie komunikacja pomiędzy Bydgoszczą i Łabiszynem, co wpłynie na poprawę komfortu życia mieszkańców.  Do ZIT przystąpić chce także sąsiadujący z Łabiszynem Szubin.

 

Projekt jaki zostanie zaproponowany w środę Łabiszyńskim radnym zakłada, że w skład ZIT wejdzie 11 gmin z bydgoskiego obszaru i 8 z toruńskiego, co nie podoba się zbytnio politykom po wschodniej części województwa. Na czele Komitetu Sterującego ZIT zgodnie z tym porozumieniem stać będzie osoba pełniąca funkcję prezydenta Bydgoszczy. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.