Jesteś tutaj: Home

Naczelna Izba Lekarska krytykuje ministra zdrowia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 21 luty 2014 15:13

Mała liczba miejsc rezydenckich wywołała niepokój w Naczelnej Izbie Lekarskiej, z tego powodu prezes Maciej Hemankiewicz wystosował krytyczną  opinie do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. W kujawsko-pomorskim liczba miejsc rezydenckich wyniesie w marcowym naborze zaledwie 33 miejsca, przy kilkukrotnie wyższym zapotrzebowaniu.

 

Zmniejszenie liczby miejsc rezydenckich stoi w sprzeczności z deklaracjami Pana Ministra o zwiększaniu wysiłków na rzecz ułatwienia i przyśpieszenia procesu kształcenia lekarzy specjalistów – pisze do ministra Maciej Hamankiewicz - W związku z fatalną sytuacją w służbie zdrowia, wynikającą między innymi z braku dostqpno6ci do lekarzy specjalist6w, po raz kolejny apelujemy o zwiększenie liczby rezydentur w Polsce i stosowne zmiany w procesie kształcenia młodych lekarzy. Podjęcie działań zmierzających do zwiększenia liczby lekarzy specjalistów w Polsce, które wpłynęły by na skrócenie kolejek w placówkach służby zdrowia i poprawę dostępności do lekarzy, uważamy za jedne z priorytetowych w procesie uzdrawiania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

 

W porównaniu z naborem marcowym z roku 2013 liczba miejsc rezydenckich zmniejszyła się o 36 w skali kraju. W kujawsko-pomorskim jest to jedno miejsce mniej, choć potrzeby są znacznie większe. W czasie głównego naboru październikowego, gdy nasze województwo otrzymało 139 miejsc, około 100 lekarzy chcących robić specjalizacje zostało odrzucone. W przypadku niektórych specjalności było to nawet po kilkanaście osób.  Nabór marcowy da szansę tylko 33 osobom i wyłącznie na wytypowanych przez ministerstwo specjalizacjach.

 

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska proponuje, aby w tej sprawie odbyło się w Bydgoszczy spotkanie  Zespołu Parlamentarnego Miłośników Ziemi Bydgoskiej, na którym uzgodnione miało by być wspólne stanowisko bydgoskich posłów w tej sprawie. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.