Jesteś tutaj: Home

Czy władze województwa prowadzą racjonalną politykę?

Napisane przez  Ł.R. / www.popierambydgoszcz.pl Opublikowano w Regionalne niedziela, 30 marzec 2014 22:35

Na piątkowej konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski stwierdził, że metropolia bydgosko-toruńska będzie musiała powstać w przyszłości, gdyż na inne rozwiązanie nie zgodzi się Unia Europejska, dla której najważniejsza jest racjonalność wydatkowanych na rozwój pieniędzy.

Z punktu widzenia Unii Europejskiej skala bliskości naszych miast skazuje nas na to, że postrzegani jesteśmy jak jeden podmiot i jeden obszar I nigdy się nie zgodzą na to, aby te dwa obszary bardzo blisko leżące siebie funkcjonowały oddzielnie. Po prostu Unia Europejska decyduje o racjonalnym wydatkowaniu środków, co ma gwarantować funkcjonowanie jednego obszaru. - mówił w piątek prezydent Rafał Bruski.

 

Jak ta racjonalność ma się jednak do prowadzone przez ostatnie lata w naszym województwie polityki, która była przecież akceptowana przez Unię Europejską?

 

Do tego problemu odnosi się redaktor naczelna portalu PopieramBydgoszcz.pl Monika Brodziak w publikacji pt. ,,Kujawsko-Pomorska Piaskownica” - Dlaczego więc dwa ośrodki, które od kilku lat powinny się wzajemnie uzupełniać konkurują ze sobą? Dlaczego w Toruniu powstaje nowoczesna hala sportowo – widowiskowa pomimo wieloletnich bydgoskich tradycji lekkoatletycznych zarówno na stadionie przy Gdańskiej jak i  hali Łuczniczka? Sala Koncertowa? Nie, nie w muzykalnej Bydgoszczy, w towarzystwie Akademii Muzycznej, filharmonii i opery, ale na toruńskich Jordankach – czytamy w publikacji.

 

Panie Marszałku, czy na tym polega komplementarność najważniejszych ośrodków województwa, którym Pan włada? Czy mamy rozumieć, że inwestycje dublują się, żeby zaoszczędzić pieniądze i czas na podróżowaniu do siebie nawzajem? Proszę się nie dziwić, że bydgoszczanie, reprezentowani przez władze, nie chcą się zgodzić na współpracę z Toruniem przy ZIT, skoro najprawdopodobniej te inwestycje z integracją nie będą miały nic wspólnego, a przynajmniej nie na linii Bydgoszcz – Toruń.

 

Pozostaje także pytanie, jak ta racjonalność wydatkowania pieniędzy ma się do projektu budowania konkurencyjnego dla BiT City tramwaju z Bydgoszczy do Torunia? Ciężko uzyskać jednak odpowiedź na to pytanie, gdyż wiele osób nie traktuje tego pomysłu władz poważnie. Jest on jednak poważny, o czym świadczy zapisanie go w Strategii Rozwoju Województwa do 2020 roku.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.