Jesteś tutaj: Home

Abp Kowalczyk: Miejmy zaufanie do Chrystusa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 18 kwiecień 2014 14:48

Dzisiaj katolicy i prawosławni obchodzą Wielki Piątek, czyli drugi dzień Triduum Paschalne. W parafiach katolickich tego dnia nie jest odprawiana eucharystia. W zamian za to na pamiątkę ukrzyżowania Jezusa Chrystusa ma miejsce Liturgia Męki Pańskiej.

 

Kapłani zgodnie przyznają, że okres Triduum Paschalnego to najważniejszy, a zarazem najpiękniejszy moment w całym roku liturgicznym.

W Wielki Piątek w kościołach nie usłyszmy jednak instrumentów muzycznych, nie zobaczymy udekorowanego ołtarza, a sprawowana tego dnia liturgia rozpoczyna się od ciszy. Dzisiaj w parafiach będą prowadzone rozważania nad męką Chrystusa w oparciu o ewangelie zapisane w Nowym Testamencie. Ważnym elementem będzie Adoracja Krzyża, w czasie której wierni będą kolejno całować krzyż na którym zawisło zbawienie świata.

 

- Baranek Boży Jezus Chrystus niczego człowiekowi nie odbiera, on może wszystko człowiekowi dać. Miejmy do niego zaufanie, bo nic przed nim nie ukryjemy – mówił w Wielki Czwartek do wiernych Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk w czasie eucharystii sprawowanej w Gnieźnie - Modlitwa to dialog z nim i rozmowa zaufania. Jest to przepiękne spotkanie, w którym on nas poucza i wyjaśnia wątpliwości. Zadaje pytania i udziela odpowiedzi na te które my stawiamy. W ten sposób stopniowo przemienia on człowieka, jego myśli, jego serce, jego działanie – dosłownie wszystko.

 

W Wielki Piątek obowiązuje katolików post ścisły, czyli całkowita wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz ograniczenie liczby pokarmów do ilości.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.