Jesteś tutaj: Home

Z usług bibliotek publicznych korzysta niecałe 14% mieszkańców regionu

Napisane przez  Redakcja / GUS Opublikowano w Regionalne środa, 23 kwiecień 2014 00:23

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tego dnia prowadzone są rozważania na temat stanu czytelnictwa Polsce, a te nie są zbyt optymistyczne. Z roku na rok spada liczba czytelników, a województwo kujawsko-pomorskie znajduje poniżej średniej krajowej.

Pod koniec 2012 roku w województwie kujawsko-pomorskim działało 560 bibliotek publicznych, które dysponowały łącznie zbiorem 7,5 mln woluminów. Największa liczba bibliotek działała w powiecie brodnickim - 50. W powiecie bydgoskim było to 31 (plus 34 w mieście Bydgoszczy), nakielskim 36, a inowrocławskim 47.

 

Biblioteki zarejestrowały 291,4 tys. stałych czytelników, czyli o 3% mniej niż rok wcześniej. Statystycznie na 1000 mieszkańców naszego województwa przypada 139 czytelników. W skali kraju średnia ta wynosi 168 czytelników. Spadek liczby czytelników może być spowodowany po części rozwojem techniki, a także coraz większym zbiorem bibliotek cyfrowych. Nie zmienia to jednak faktu, że tendencje czytelnicze wśród Polaków spadają.

 

Dzisiejsze święto organizowane jest przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, a także budowanie świadomości na temat ochrony własności intelektualnej.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.