Jesteś tutaj: Home

Od dzisiaj możemy się modlić do świętego Jana Pawła II

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 27 kwiecień 2014 13:09

Ponad milion pielgrzymów z całego świata udało się na uroczystości beatyfikacyjne papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Największą grupę stanowili jednak Polacy, którzy po niecałej dekadzie od śmierci swojego rodaka mogą prosić go jako świętego Kościoła Katolickiego o wstawiennictwo.

Uroczystość kanonizacyjna odbyła się w Niedziele Miłosierdzia Bożego, którą ustanowił polski papież. Mniej więcej kwadrans po godzinie 10-tej kardynał Angelo Amato, przewodniczący Kongresu ds. kanonizacyjnych poprosił papieża Franciszka z prośbą o uznanie dwóch papieży świętymi. Prośbę tę kardynał Amato skierował trzy razy, w międzyczasie odśpiewano hymn do Ducha św. – Veni Creator. Papież Franciszek przed podjęciem tak ważnej dla Kościoła decyzji prosił o pomoc Bożą, łaskę nadprzyrodzoną, aby nie pobłądził.

 

Następnie papież Franciszek odczytał formułę kanonizacyjną. Po tym obrzędzie rozpoczęła się eucharystia.

 

Jan XXIII i Jan Paweł II mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych rąk i Jego przebitego boku. Nie wstydzili się ciała Chrystusa, nie gorszyli się Nim, Jego krzyżem. Nie wstydzili się ciała swego brata (por. Iz 58, 7), ponieważ w każdej osobie cierpiącej dostrzegali Jezusa. Byli to dwaj ludzie mężni, pełni parezji [męstwa] Ducha Świętego i złożyli Kościołowi i światu świadectwo dobroci Boga i Jego miłosierdzia – mówił w homilii papież Franciszek - W tej posłudze Ludowi Bożemu Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny. Chętnie to podkreślam w czasie, gdy przeżywamy proces synodalny o rodzinie i z rodzinami, proces, któremu na pewno On z nieba towarzyszy i go wspiera.

 

Papież Jan Paweł II od dzisiaj jest patronem rodzin. W uroczystości kanonizacyjnej wziął udział emerytowany papież Benedykt XVI.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.