Jesteś tutaj: Home

Pociągi szybciej do Torunia nie pojadą z powodu przepisów unijnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 maj 2014 11:44

Od kilku miesięcy pociągi na odcinku Bydgoszcz – Toruń linii kolejowej nr 18 mogą jeździć z prędkością rozkładową do 120 km/h. Wszystko dzięki wykonanej przez PKP PLK rewitalizacji przy dużym wsparciu środków z Unii Europejskiej. Szybciej pociągi przez najbliższe lata nie pojadą, gdyż na przeszkodzie stają przepisy unijne.

 

Podróż z Bydgoszczy do Torunia oraz w przeciwnym kierunku trwa około 50 minut, w przypadku pociągów pośpiesznych jest to czas jeszcze krótszy. Wcześniej pociągi jechały co najmniej kilkanaście minut dłużej. Jako, że przez Toruń pociągi jeżdżą obecnie z Bydgoszczy do Warszawy, Krakowa, Łodzi, czy na Śląsk, to inwestycje na linii nr 18 mają duże znaczenie dla mieszkańców północno-zachodniej części naszego województwa.

 

Za ponad 200 mln zł przywrócono parametry dla jakich odcinek Bydgoszcz – Toruń był projektowy (prędkości maksymalnej 120 km/h). I choć zdaniem techników PKP PLK stan infrastruktury kolejowej na tym odcinku jest na tyle dobry, że można by rozważać zwiększenie parametrów tej trasy, to przez najbliższe lata nie będzie to możliwe, gdyż zgodnie z unijną zasadą trwałości projektu, te tory nie będą mogły być dalej modyfikowane.

 

PKP PLK ma być jednak zainteresowane dalszym zwiększaniem możliwości technicznych linii kolejowej nr 18, stąd też za mniej więcej 5 lat podjęte zostaną działania w celu realizacji projektu polegającego na zwiększeniu parametrów technicznych tej infrastruktury.

 

Może to brzmieć absurdalnie w sytuacji, gdy najbliższa perspektywa finansowa UE (2014-2020) zakłada główny nacisk na inwestycje kolejowe, na które pomysłu zbytnio nie ma Polska. Takie są jednak unijne przepisy.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów