Jesteś tutaj: Home

Sikorski o polityce zagranicznej: Kompletni frajerzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 22 czerwiec 2014 13:59

,,Wprost” ujawnił dzisiaj fragmenty nagranej rozmowy pomiędzy szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim i byłym ministrem finansów Janem Vincentem Rostowskim. W podsłuchanej rozmowie Sikorski krytykuje proamerykańską politykę . Pojawiają się głosy, że Sikorski, który jeszcze niedawno był wymieniany jako kandydat na szefa unijnej dyplomacji, być może jutro będzie musiał złożyć dymisję.

 

- Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa – miał powiedzieć minister Radosław Sikorski w rozmowie z Janem Vincentem Rostowskim. O tym, że obaj politycy się przyjaźnią mówił nie raz w ostatniej kampanii wyborczej Rostowski, który przyznał, że zdecydował się startować z kujawsko-pomorskiego do Parlamentu Europejskiego, gdyż namówił go do tego właśnie Sikorski.

 

- Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy. Kompletni frajerzy – kontynuował negatywną ocenę polskiej polityki zagranicznej Sikorski, który to tak naprawdę głównie odpowiada za polską dyplomację.

 

- Problem w Polsce jest, że mamy bardzo płytką dumę i niską samoocenę – mówi w dalszej części rozmowy Sikorski.

- Taki sentymentalizm – odpowiada mu Rostowski.

- Taką murzyńskość – tłumaczy Sikorski.

 

,,Wprost” ujawnia także fragment rozmowy, gdy minister Sikorski tłumaczy Rostowskiemu w jaki sposób chce się rozprawić z opozycyjnym PiS-em - Ty, ja uważam, że można zaj****ć PiS komisją specjalną w sprawie Macierewicza (…)Kaczyński się przyspawał do Macierewicza i teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. To, co jest w materiałach prokuratorskich, jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk. I niech oni się tłumaczą. Tam są straszne rzeczy. Wiem, bo byłem przy tym.

 

Należy tutaj pamiętać, że w latach 2005-2007 Radosław Sikorski był ministrem obrony narodowej w rządach Prawa i Sprawiedliwości – pierw premiera Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie Jarosława Kaczyńskiego. W ostatnich wyborach parlamentarnym w okręgu bydgoskim uzyskał bardzo wysoki wynik prawie 92 tys. głosów, czyli prawie 25% wszystkich oddanych głosów. (drugi wynik Kosmy Złotowskiego to zaledwie 21,6 tys. głosów).

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz rzecznik rządu nie chcą w chwili obecnych komentować sprawy, czekając na ujawnienie całości nagrania. W jutrzejszym wydaniu ,,Wprost” mają się okazać także podsłuchane rozmowy: Pawła Grasia, Włodzimierza Karpińskiego, Zdzisława Gawlika, Jacka Krawca, Piotra Wawrzynowicza oraz Stanisława Gawłowskiego.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.