Jesteś tutaj: Home

95 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego. Dlaczego jest on dla nas ważny?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 28 czerwiec 2014 13:16

28 czerwca 1919 roku pod Paryżem w Wersalu podpisano traktat pokojowy, który określił nowy układ granic w Europie po zakończeniu I wojny światowej. Na mocy tego porozumienia pół roku później Niemcy przekazali Polakom Bydgoszcz.

W imieniu Polski podpisy pod Traktatem Wersalskim złożył Ignacy Jan Paderewski oraz Roman Dmowski.

 

Fragment Traktatu Wersalskiego w języky polskim poświęcony granicy niemiecko-polskiej

 

Od 11 listopada do 20 stycznia

Jest 11 listopada 1918 roku, dla Polski dzień historyczny, rozbrojony zostaje niemiecki garnizon w Warszawie, zaś władza nad powstałym polskim wojskiem przekazana zostaje Józefowi Piłsudskiemu. Ten dzień przyjmuje się jako ten, w którym Polska odzyskała po ponad 100 latach niebytu na mapie niepodległość.

 

Tego dnia nie wiedziano jednak jeszcze jak będą wyglądać granice II Rzeczypospolitej. Niemcy nie chcieli bowiem oddawać Śląska i Wielkopolski. Z tego powodu 27 grudnia 1918 roku wybucha w Poznaniu Powstanie Wielkopolskie, które szybko obejmuje swoim działaniem dość spory teren, w tym także i Kujawy. W pierwszych dniach stycznia 1919 roku kpt. Paweł Cyms zdobywa Inowrocław.

 

W lutym zostaje zawarty pomiędzy Niemcami i aliantami rozejm w Trewirze, który kończy Powstanie Wielkopolskie. Tereny zdobyte przez powstańców zostają na jego mocy utrzymane we władaniu polskim, co świadczy o sukcesie tego zrywu niepodległościowego. Po za granicami Polski nadal znajduje się jednak Nakło i Bydgoszcz.

 

We Francji toczą się rozmowy pokojowe w których Polskę reprezentuje I. Paderewski i R. Dmowski. To oni mieli największy wpływ na korzystne dla Polski zapisy. W dniu 20 stycznia 1920 roku na mocy Traktatu Wersalskiego do Bydgoszczy wkraczają wojska polskie, które wita delegacja z dr Janem Bizielem na czele. Ten dzień jest wielką manifestacją patriotyczną. Niemiecki burmistrz Hugo Wolff 20 stycznia przekazał symbolicznie władze nad Bydgoszczą Janowi Maciaszkowi.

 

Bydgoszcz o polskość walczyła

Z powodu stacjonowania silnego garnizonu niemieckiego walki w Bydgoszczy się nie toczyły, musimy jednak pamiętać, że Polacy wykonali ważną pracę polityczną. Jak czytamy z archiwalnych gazet dr Jan Biziel pisał liczne memoriały m.in. do Berlina, w których wyrażał oczekiwanie polskiej ludności Bydgoszczy. Przy ulicy Długiej miał miejsce także nielegalny polowy szpital, gdzie doktor Biziel operował z narażeniem własnego życia rannych powstańców. Kilka tygodni temu w tym miejscu odsłonięto pamiątkową tablicę.

 

Wraz z ruchem Lepsza Bydgoszcz zapraszamy w przyszłą sobotę (5 lipca godzina 11:00) na ulicę Długą, na spotkanie poświęcone dążeniom bydgoszczan do bycia polskim miastem.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.