Jesteś tutaj: Home

PAN widzi dwa obszary funkcjonalne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 01 listopad 2012 19:10

Z analizy profesora Śleszyńskiego z Polskiej Akademii Nauk wynika, że w naszym województwie funkcjonują dwa obszary funkcjonalne: bydgoski i toruński. Potwierdza to zatem coraz częstsze opinie, że Bydgoszczy bliżej do gmin z powiatu nakielskiego niż toruńskiego.

 

Profesor Śleszyński wskazuje na to, że Bydgoszcz i Toruń nie tworzą zintegrowanego obszaru.  Główną przeszkodą  staje się obszar chroniony Puszczy Bydgoskiej Natura 2000.

 

Także prowadzone w ostatnim czasie inwestycje w Toruniu, w tym Sala Koncertowa, które dublują funkcję bydgoskich instytucji, prowadzą do tego, że bydgoski i toruński obszar stają się coraz bardziej odrębne.

 

Ponadto PAN zauważa, że  Bydgoski Obszar Funkcjonalny ma tendencję rozrostu  kierunku zachodnim i południowym. W najmniejszym stopniu ten rozrost odbywa się jednak już w kierunku wschodnim.

 

W ostatnim czasie PAN rozpoczęło oficjalną współpracę z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, które opracowało Koncepcje Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Zatem daje to szanse, że efekty pracy naukowców z Polskiej Akademii Nauk zostaną uwzględnione w KPZK.

 

Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska postuluje do MRR, aby do Bydgoskiego Obszaru Metropolitarnego dopisać powiat nakielski.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.