Jesteś tutaj: Home

Twój Ruch chce zwiększyć kwotę wolną od podatku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 01 lipiec 2014 13:41

W Polsce kwota wolna od podatku jest najniższa w całej Unii Europejskiej i wynosi zaledwie 3091 zł, dla porównania w Grecji jest to około 20 tys. zł (w przeliczeniu) a na wyspach brytyjskich około 50 tys. zł. Posłowie Twojego Ruchu w ubiegłym tygodniu referowali w Sejmie projekt ustawy, który miałby zwiększyć tę kwotę.

 

W praktyce oznacza to, że osoby nie zarabiające rocznie łącznie więcej niż 3091 zł nie płacą podatku dochodowego. Wynika to z tego, że zgodnie z polskim prawem wysokość podatku dochodowego, który wynosi 18% (dla osób o dochodzie do 85.528 zł rocznie) odejmowana jest kwota 556,02 zł.

 

- Wie­my też, że od 5 lat kwota wolna od podatku nie była waloryzowana, a dzisiaj na początku dyskusji o po­trzebie zmiany tych przepisów klub Platformy Oby­watelskiej złożył wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu – mówił podczas czwartkowej debaty w Sejmie poseł Łukasz Krupa z Twojego Ruchu - Mam zatem pytanie: Jaki pomysł ma rząd na to, aby Polakom poprawić standard życia, aby wreszcie ich zarobki goniły, jeżeli chodzi o standard życia, o war­tość nabywczą pieniądza, standardy europejskie, bo mimo że od wielu lat jesteśmy w Unii, standard życia Polaków pogarsza się.

 

Propozycja Twojego Ruchu zakłada, że w danym roku kwota wolna od podatku była by oparta o algorytm zawierający średnioroczne minimum egzystencji w roku poprzedzającym dany rok podatkowy ogłoszony przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

 

Gdyby przyjąć takie rozwiązanie, to w roku 2014 kwota zmniejszająca podatek wyniosła by nie 556,02 zł ale 1125,60 zł, czyli w praktyce podatku płacić nie musiałyby osoby o dochodzie 6492 . zł rocznie.

 

Posłowie Platformy Obywatelskiej zgłosili wniosek o odrzucenie tego projektu już po pierwszym czytaniu. Głosowanie miało się odbyć w ubiegłym tygodniu, marszałek Sejmu zdecydowała jednak ,że parlament zajmie się nim na kolejnym posiedzeniu, czyli w przyszłym tygodniu.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.