Jesteś tutaj: Home

Na stacji Świekatowo – Wschodnie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 04 lipiec 2014 16:17

Linia kolejowa nr 240 łącząca Złotów (woj. wielkopolskie) z Więcborkiem i Świeciem była jedną z pierwszych wybudowanych na Pomorzu. Odcinek Świecie – Terespol Pomorski oddano do użytku już 1888 roku. Dzisiaj ta infrastruktura zarasta, w niektórych miejscach na torach rosną nawet drzewka.

 

Linie kolejową nr 240 budowali Niemcy w ramach projektu Kolei Wschodniej, którego początkiem było otwarcie połączenia Berlina z Bydgoszczą. Sześć lat później znaczenie tej linii wzrosło po wybudowaniu połączenia Gniezno – Nakło – Chojnice, z którym linia nr 240 krzyżowała się w Więcborku.

 

W 1909 roku otwarto kolejne ważne połączenie ze stacji Pruszcz Bagienica w kierunku Tucholi i Koronowa. W czasach II RP Polsko-Francuskie konsorcjum wybudowało jedną z największych inwestycji tego okresu Magistralę Węglową, która połączyła Śląsk z rozwijającym się portem w Gdyni (Gdańsk był wolnym miastem).

 

Linia kolejowa nr 240 zaczęła upadać w 1993 roku, gdy zamknięto dla ruchu odcinek Świecie – Terespol Pomorski (w ostatnich latach został on rozebrany). W 1996 roku zamknięto pozostałą część tej linii i od tego czasu ulega ona powolnej degradacji. Co może wydawać się absurdalne, decyzje o zamknięciu odcinków podjęto kilka miesięcy po remoncie linii.

 

- W 1909 roku wybudowano ten dworzec, w tym samym roku po drugiej stronie państwo Jeszke, którzy byli Niemcami, wybudowali naprzeciwko dom, w którym prowadzili skład, sklep, obok znajdowała się sala taneczna. Podróżni, którzy przybywali na tę stacje mogli się zaopatrzyć – opowiada Łukasz Rybarczyk, który mieszka obok stacji Świekatowo – Wschód. Jego ojciec, który pamięta tamte czasy z kolei opowiada o tym jak z jeziora w Świekatowie pompowano wodę do dworcowej wieży ciśnień, którą następnie wlewano do parowozów.

 

 

Peron dworca Świekatowo-Wschodnie

 

Materiał filmowy zrealizowano w czasie wyprawy Fot-Kol zorganizowanej przez koronowskie stowarzyszenie Szczęśliwa Dolina.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów