Jesteś tutaj: Home

Jak wygląda sytuacja absolwentów uczelni wyższych na rynku pracy?

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 09 lipiec 2014 19:44

Obecnie trwa rekrutacja na rok akademicki 2014/2015, ważna wskazówką dla maturzystów mogą być analizy Wojewódzkiego Urzędu Pracy odnośnie sytuacji absolwentów poszczególnych kierunków i uczelni wyższych na rynku pracy.

Najtrudniej znaleźć pracę w województwie kujawsko-pomorskim absolwentom Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku, gdzie pod koniec roku 2013 bez pracy było aż 17,7% wszystkich tegorocznych absolwentów. Jest to porównaniu z innymi uczelniami wynik rekordowy.

 

Zarejestrowany jako bezrobotny był co dziesiąty absolwent bydgoskich uczelni UTP i UKW (dokładniej ten współczynnik wynosił.9,2%). Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy ukończyło w roku 2013 lekko ponad 2 tys. absolwentów, jako bezrobotnych zarejestrowało się 188 z nich. W przypadku Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego było to ponad 3,7 tys. absolwentów i 344 bezrobotnych.

 

Współczynnik 9,1% odniosła Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy, którą opuściło tylko 66 absolwentów, a 6 z nich nie mogło znaleźć pracy. W przypadku Wyższej Szkoły Bankowej jest to współczynnik 7,1% z 312 absolwentami i 22 bezrobotnymi.

 

Najwięcej absolwentów opuściło jednak Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu prawie 7,9 tys., jako bezrobotnych zarejestrowało się 510 osób, co daje współczynnik jednak dość niski 6,5% bezrobotnych. Naukę na KPSW w Bydgoszczy z dyplomami zakończyło ponad 1,6 tys. studentów, a 101 z nich nie mogło znaleźć pracy (współczynnik 6,2%). W przypadku Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy absolwentów było lekko ponad tysiąc, a bez pracy 60 osób, co daje współczynnik 5,9%.

 

Najniższy współczynnik odniosła Akademia Muzyczna w Bydgoszczy – 170 absolwentów i tylko 1 bezrobotny. Po dwie osoby bezrobotne zarejestrowały się po ukończeniu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ojca Tadeusza Rydzyka , Wyższej Szkoły Technicznej we Włocławku oraz Wyższej Szkoły Języków Obcych w Świeciu.

 

W klasyfikacji bezrobotnych absolwentów w oparciu o ukończony kierunek króluje pedagogika. W dniu 31 grudnia 2013 roku zarejestrowanych było po tym kierunku 324 absolwentów, co stanowi 17,8% ogółu zarejestrowanych absolwentów. 11,6% stanowili absolwenci administracji, zaś 7,1% zarządzania i marketingu. Na czwartym miejscu znalazło się prawo z 5%, na piątym finanse i rachunkowość – 4,4%.

 

Co ciekawe w przypadku 34 kierunków studiów zarejestrowanych było bezrobotnych absolwentów w przedziale od 1 do 3. Wśród kierunków z jedną osobą poszukującą pracę znalazły się m.in. – astronomia, europeistyka, farmacja, kierunek lekarski, leśnictwo, mechatronika, ogrodnictwo, polityka społeczna, teologia, wiedza o teatrze, filmoznawstwo i kultura mediów.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.