Jesteś tutaj: Home

Małe gminy potrzebują młodych u steru

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 12 lipiec 2014 21:49

Słynny wójt i jego dwór z gminy Wilkowyje z serialu ,,Ranczo” stał się postacią właściwie już kultową. Ten serial komediowy nie przedstawia jednak jakiegoś wielkiego ,,political fiction”, gdyż podobny poziom życia społeczno-politycznego możemy spotkać w wielu małych gminach, a niekiedy nawet w miastach na prawach powiatu.

Nie liczący się z opinią społeczną wójt czy burmistrz, w pełni zgodna rada gminy, gdzie radni albo nie zadają nigdy kłopotliwych pytań, bądź istniejąca opozycja stanowi margines, z którym nikt się nie liczy – ten opis pasuje do wielu samorządów w Polsce, także i w naszym regionie.

Z jednej stronie mamy pewną siebie władze, która przestała przestrzegać jakiekolwiek normy etyczne, zaś z drugiej słabą opozycję, która nie jest wstanie walczyć o moralność, często z powodu braku merytorycznej wiedzy. Owszem co cztery lata są demokratyczne wybory, ale brak alternatywy sprawia, że w małych gminach nic się nie zmienia.

 

Przyznać muszę, że trochę mnie to wszystko dziwi, gdyż przedstawiciele młodego pokolenia, których większość pokończyła w dużych miastach studia, bez większych problemów mogłaby wejść na gminne sceny polityczne i mocno na nich zamieszać. Stać się swoistą alternatywą dla układów znanych z serialu ,,Ranczo”. Na nic takiego się jednak się zanosi, bo młodzi po prostu nie są tym zainteresowani.

 

Przyczyn tego stanu rzeczy można by szukać wielu, z jednej ogólny niechęć do polityki i działalności publicznej, w przypadku małych gmin pojawia się dodatkowo chęć ucieczki do dużych miast. Większość młodych migruje do większych miast kompletnie nie interesując się przyszłością miasteczek i wsi w których się urodzili.

 

Warto jednak mimo wszystko młodych zachęcać do zmiany nastawienia. Już wkrótce wybory samorządowe i pora wziąć sprawy małych ojczyzn w swoje ręce. Szczególnie, że w małych miastach, gdzie mimo wszystko ludzie znają się lepiej, łatwiej jest rywalizować komitetom nie związanym z partiami politycznymi.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.