Jesteś tutaj: Home

Przewozy Regionalne uruchomią pielgrzymkowe pociągi magistralą węglową

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 16 lipiec 2014 16:52

Magistrala węglowa łącząca Śląsk z Wybrzeżem ma obecnie zastosowanie głównie towarowe, gdyż duża część tej linii kolejowej jest zamknięta dla regularnego ruchu pasażerskiego. W dniach 31 lipca, 12 sierpnia i 13 sierpnia Przewozy Regionalne uruchomią jednak specjalne kursy z Częstochowy, chcąc w ten sposób ułatwić pielgrzymom powrót.

W dniu 31 lipca na Jasną Górę wejdą pielgrzymi z diecezjalnej pieszej pielgrzymki diecezji bydgoskiej. Do domów będą mogli oni specjalnym pociągiem VIA REGIO, który z Częstochowy odjedzie o godzinie 22:37. Po drodze zatrzyma się od w Zduńskiej Woli o godzinie 0:43, następnie o godzinie 3:13 w Inowrocławiu, a 15 minut później w Nowej Wsi Wielkiej. Pociąg zakończy bieg o godzinie 3:52 na stacji Bydgoszcz Główna. Bilet normalny z Częstochowy do Bydgoszczy kosztować będzie 64 zł.

 

Natomiast w dniu 12 sierpnia do Częstochowy dotrą pielgrzymi z diecezji pelpińskiej i archidiecezji gdańskiej dla których uruchomione zostaną dwa pociągi. Pierwszy wyjedzie o godzinie 22:15 po drodze zatrzymując się w Zduńskiej Woli i Bydgoszczy (godzina 3:17) oraz stacjach wchodzących w skład diecezji pelpińskiej (m.in. Pruszcz Pomorski, Terespol Pomorski, Laskowice Pomorskie, Warlubie, Smętowo). Stacją końcową będzie Gdynia Główna.

 

Drugi pociąg wyruszy z Częstochowy 13 sierpnia o godzinie 16:16. W Inowrocławiu będzie on o godzinie 20:33, w Nowej Wsi Wielkiej 20:51 a w Bydgoszczy o 21:13.

 

Jednym z kluczowych projektów Unii Europejskiej na lata 2014-2020 jest stworzenie transeuropejskiego korytarza transportowego z Gdańska przez Wiedeń do Wenecji i Bolonii. W ramach tych inwestycji magistrala węglowa ma zostać wyremontowana i wrócić ma na nią stały ruch kolejowy. W ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy się spodziewać oficjalnego harmonogramu prac remontowych.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.