Jesteś tutaj: Home

Jesienią zapadną decyzje odnośnie obwodnic Sępólna i Kamienia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 24 lipiec 2014 16:07

Obwodnica obu tych miast, która miałaby przebiegać w ramach drogi krajowej nr 25, jest tematem oczekiwań społeczności lokalnych. Na przełomie września i października zapadną decyzje, czy ta inwestycja zostanie zrealizowana w ramach rządowego programu budowy dróg na lata 2014-2020.

Droga krajowa nr 25 łączy Bydgoszcz z Chojnicami i Koszalinem, stąd też w szczególności w okresie letnim podróżuje nią wiele osób udających się na wakacje do Kołobrzegu i okolic. Z Generalnego Pomiaru Ruchu przeprowadzonego w 2010 roku wynika, że każdego dnia po tej trasie jeździ kilka tysięcy pojazdów silnikowych. Na odcinku Sępólna Krajeńskiego jest to prawie 9 tys. samochodów, które przejeżdżają przez centrum tego miasta, co jest bardzo uciążliwe dla mieszkańców. W okresie wakacyjnym to natężenie jest dużo większe.

 

Posłowie Iwona Kozłowska i Jarosław Katulski z PO w piśmie do wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej sugerują umieszczenie budowy obwodnic Sępólna Krajeńskiego i Kamienia Krajeńskiego w programie do 2020 roku.

 

Miasta Sępólno Krajeńskie i Kamień Krajeński ze względu na brak alternatywnego obejścia muszą sobie radzić dodatkowym natężeniem ruchu, co wobec braku alternatywnej drogi poza miastem stanowi duże zagrożenie dla konstrukcji budynków i uciążliwość dla osób w nich mieszkających. Droga w przypadku zablokowania jezdni w Sępólnie Krajeńskim i Kamieniu Krajeńskim nie ma alternatywnego przejazdu, ruch w miastach zostaje sparaliżowany. Rozwiązaniem problemu byłaby bezsprzecznie budowa obwodnic obydwu ośrodków miejskich – piszą posłowie do premier Bieńkowskiej.

 

Z apelem do rządu zwrócił się także wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z Torunia.

 

W ostatnim czasie wyremontowano kilka kilometrów wzdłuż drogi krajowej nr 25 w okolicach Sępólna Krajeńskiego, gdzie stan nawierzchni był w nienajlepszym stanie. Przed rokiem grupa mieszkańców zablokowało ruch w Sępólnie, postulując o budowę obwodnicy tego miasta.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.