Jesteś tutaj: Home

Dmowski nie wyobrażał sobie niepodległej Polski bez Kujaw

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 09 sierpień 2014 12:41

Dzisiaj obchodzimy 150 rocznicę urodzin Romana Dmowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich polityków, który miał duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Doktor Krzysztof Kawęcki z rozmowie z nami podnosi także kwestie włączenia do życia publicznego nowych warstw społecznych.

- Przede wszystkim zawdzięczamy Romanowi Dmowskiemu odzyskanie niepodległości w roku 1918 . Miał on zarówno duży wkład polityczny, ale też w pewnym sensie wojskowy. Z jego inicjatywy powstała we Francji 100 tys. armia pod dowództwem gen. Józefa Hallera, dzięki czemu Polskę zaproszono na konferencje pokojową w Wersalu – wyjaśnia w rozmowie z nami dr Krzysztof Kawęcki - Miał on duży wpływ na unarodowienie się Polaków. Po przez swoje publikacje rozpoczął proces wprowadzania wielu warstw społecznych, w tym także warstwy chłopskiej do życia publicznego. W czasie II wojny światowej dzięki temu cały naród zdał egzamin podejmując walkę o niepodległość.

 

Doktor Kawęcki pytany przez nas o miejsce Wielkopolski i Kujaw w planie politycznym Dmowskiego przyznał - Dla niego ziemie zachodnie były niezwykle ważne. Jasno artykułował, że bez dostępu do morza, Wielkopolski i Kujaw nie będzie niepodległej Polski.

 

O tym, że dla Romana Dmowskiego nasz region był niezwykle ważny świadczy także fragment jego książki ,,Polityka Polska oraz odbudowa państwa”, w której czytamy - Poznańskie — to nie była pierwsza lepsza bierna prowincja kresowa, którą można tak lub inaczej rozporządzać, zależnie od widoków politycznych. To była zdrowa, mocna część żywej Polski, najbardziej świadomy w swej masie odłam narodu, mający najmocniej rozwiniętą wolę zbiorową i najzdolniejszy do wcielania zamierzeń w czyny. Ten odłam narodu nie pozwalał, żeby inni decydowali, czy chcą go widzieć w Polsce — on sam o swej przyszłości postanawiał i sam ją tworzył. On nie tylko chciał być w państwie polskim, ale miał coś w tym państwie do powiedzenia.

 

Chodzi tutaj oczywiście o prowincję poznańską w państwie niemieckim podzieloną na dwie rejencje: poznańską i bydgoską. Opór germanizacji na tych terenach kładli nie tylko mieszkańcy Poznania i okolic, o czym mówi się powszechnie, ale była to postawa równie silna także na Kujawach czy w samej Bydgoszczy.

 

Roman Dmowski był założycielem nurtu politycznego narodowej demokracji, która była w okresie II Rzeczypospolitej silna na terenach zachodnich, gdzie zagrożenie ze strony niemieckiej było niezwykle wysokie - Jesteśmy dumni, że mamy takiego ideowego przodka – powiedział nam Artur Zawisza z Ruchu Narodowego - Dzisiaj obchodzimy nie tylko 150 rocznicę urodzin twórcy naszego obozu politycznego, ale przede wszystkim współtwórcy niepodległej Polski. Po 1989 roku Sejm dwukrotnie przyjął uchwały doceniające jego zasługi dla Polski, co o czymś świadczy.

 

Po Romanie Dmowskim pozostał nam wielki dorobek myśli politycznej. Hołd Dmowskiemu oddał na ostatnim posiedzeniu polski Sejm, doceniajac jego wielki dorobek.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.