Jesteś tutaj: Home

Za tydzień rozpocząć się ma kampania wyborcza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 21 sierpień 2014 17:56

Premier Donald Tusk podpisał w czwartek rozporządzenie ustanawiające wybory samorządowe na dzień 16 listopada. Ten termin znany był już od dawna, ale dopiero dzisiaj formalności stało się zadość. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw ma zostać opublikowane w przyszłą środę 27 sierpnia, co formalnie oznaczać będzie początek kampanii wyborczej.

W tych wyborach będziemy wybierać radnych Sejmiku, przedstawicieli w radach gmin i powiatów oraz prezydentów, burmistrzów i wójtów. Łącznie oddamy zatem 3 lub 4 głosy. W przypadku miast na prawach powiatu (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Grudziądz) będą to trzy głosy, gdyż tam Rada Powiatu i Rada Gminy jest jedną izbą.

 

Nowością będą jednomandatowe okręgi wyborcze w Inowrocławiu i Świeciu. Będzie to eksperyment, któremu warto się przyglądać, gdyż wyniki tych wyborów pokażą czy idea JOW w samorządach to dobra droga.

 

Do 7 października komitety wyborcze mają czas na zarejestrowanie list z kandydatami na radnych. Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów zgłaszani mogą być do dnia 17 października.

 

Wybory samorządowe przed czterema laty kosztowały podatnika 200 mln zł, w tym roku koszty mają wzrosnąć. Z jednej strony związane jest to przygotowaniem specjalnych kart do głosowania dostosowanych dla osób niewidomych, zaś z drugiej wyższym wynagrodzeniem dla członków komisji wyborczych.

 

Na bieżąco o przygotowaniach do wyborów oraz kampanii wyborczej będziemy informować na Portalu Kujawskim.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.