Jesteś tutaj: Home

Do Sejmiku wystartować mogą ciekawe nazwiska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 27 sierpień 2014 00:57

Byli posłowie: Andrzej Walkowiak i Grzegorz Gruszka mogą wrócić do aktywnej polityki po przez Sejmik Województwa. Sprawdzamy, jakie nazwiska mogą się znaleźć na listach w wyborczych w okręgach nr 1 i 2 (Bydgoszcz oraz okoliczne powiaty).

 

Północno-zachodnia część kujawsko-pomorskiego przez ostatnie dwie kadencje miała dość słabą reprezentacje w Sejmiku. Część radnych nie rozumiała w ogóle interesu mieszkańców, który reprezentuje, pozostali zaś nie potrafili skutecznie walczyć o sprawy kluczowe. W najbliższej kadencji możemy mieć jednak dość silną reprezentację.

 

Pierwszym kandydatem deklarującym start w wyborach do Samorządu Województwa jest obecny przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz. Wystartować powinien on z listy SLD, choć na dzień dzisiejszy konkretnych ustaleń jeszcze w tej sprawie nie ma. Przez ostatnie lata nie był on wygodnym partnerem dla marszałka Piotra Całbeckiego i podobnej postawy spodziewać będzie się można na posiedzeniach Sejmiku.

 

Na listach SLD najprawdopodobniej pojawi się też były poseł Grzegorz Gruszka, który słynnie z dość ostrych wypowiedzi na konferencjach prasowych. Jeżeli Gruszka znajdzie się w opozycji, to łatwo nie będzie miał też przyszły marszałek w czasie dyskusji plenarnych. Po Gruszce można się też spodziewać, że i w wewnątrz partyjnych dyskusjach będzie potrafił bronić kwestii ważnych dla regionu bydgoskiego, czego brakowało obecnym reprezentantkom tej części województwa z SLD. Duże szanse na mandat z listy SLD będzie miała także obecna radna Elżbieta Krzyżanowska, gdyż partia liczy, że uzyska równie wysoki wynik dla listy jak 4 lata temu.

 

Na liście Prawa i Sprawiedliwości wysoko powinien znaleźć się w ramach jednoczenia prawicy związany obecnie z partią Jarosława Gowina były poseł Andrzej Walkowiak. Był on jednym z najaktywniejszych posłów z naszego okręgu w kadencji 2007-2011, poświęcając dużo czasu drodze ekspresowej S-5. Na liście PiS do Sejmiku zobaczymy najprawdopodobniej też bydgoskiego radnego Michała Krzemkowskiego, radnego Sejmiku z Więcborka Marka Witkowskiego, a być może także szefa bydgoskich struktur partii Łukasza Schreibera.

 

W przypadku Platformy Obywatelskiej spodziewać się możemy podobnych nazwisk jak 4 lata temu – Doroty Jakuty, Edwarda Hartwicha, Macieja Święcikiego, oraz dodatkowo samorządowiec z powiatu sępoleńskiego Dariusz Krakowiak. Być może szanse dostanie Partii Donalda Tuska w naszej części regionu może być jednak bardzo trudno powtórzyć wynik z przed 4 lat.

 

Nie wiadomo kto o mandat powalczy z PSL w okręgu nr 2 (w mieście Bydgoszczy uzyskuje bardzo niski wynik), gdyż obecna radna Sejmiku Silvana Oszkowska w poniedziałek wydała oświadczenie, że odchodzi z klubu radnych ludowców.

 

Z list PiS startować chciał także były poseł Wojciech Mojzesowicz, który ostatecznie nie przekonał do swojej osoby lokalnych struktur.

 

W okręgu nr 1 (Miasto Bydgoszcz) wybierzemy 5 radnych, zaś w okręgu nr 2 (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, świecki, tucholski) 6 radnych. Ostateczny kształt list wyborczych poznamy dopiero w październiku, zatem wiele do tego czasu może się zmienić.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.