Jesteś tutaj: Home

Do Komisji Europejskiej trafi skarga na politykę marszałka

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 01 wrzesień 2014 20:26

Wrzesień jest miesiącem kończącym negocjacje nad programami operacyjnymi z Komisją Europejską. Propozycja RPO opracowana przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego może mieć problem z akceptacją przez Brukselę, gdyż rażąca niska ilość środków przeznaczona będzie na inwestycje kolejowe. Fundacja Centrum Zrównoważonego Transportu przy wsparciu lokalnych organizacji szykuje wystąpienie do Komisji Europejskiej w tej sprawie.

 

Właściwie treść stanowiska, które przekazane zostanie Unii Europejskiej jest już gotowa. CZT przypomina w nim, że zgodnie z Umową Partnerstwa zawartą przez rząd w pierwszym półroczu obecnego roku z Komisją Europejską stosunek wydatków na kolej i drogi powinien wynieść 40:60. Z kształtu RPO przygotowanego przez marszałka ten stosunek wynika zaledwie 14:86, co jest obok województwa mazowieckiego najniższym w całej Polsce.

 

Tak niski udział środków na projekty kolejowe uważamy za niedopuszczalny – zważywszy na wspólnotową politykę w zakresie transportu, która zakłada rozwój alternatywnych dla samochodowego gałęzi transportu – czytamy w stanowisku. Poparcie dla tego wystąpienia wyraziło wiele stowarzyszeń z naszego województwa, a także przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Roman Jasiakiewicz i poseł Łukasz Krupa.

 

Urząd Marszałkowski wraz z PKP PLK uzgodnił, że w latach 2014-2020 z RPO zrealizowane będą następujące inwestycje kolejowe:

- rewitalizacja linii nr 208 na odcinku Grudziądz – Laskowice Pomorskie

- rewitalizacja linii nr 207 na odcinku Toruń Wschodni – Chełmża

- rewitalizacja linii nr 208 na odcinku Jabłonowo Pomorskie – Grudziądz

- rewitalizacja linii nr 207 na odcinku Grudziądz – granica województwa pomorskiego

 

Co ciekawe według projektu tzw. planu transportowego, który wywołał w naszym województwie duże kontrowersje, te dwie ostatnie linie rozważa się do zamknięcia.

 

Centrum Zrównoważonego Transportu wraz z innymi organizacjami proponuje dopisanie do RPO na lata 2014-2020 dla kujawsko-pomorskiego 7 nowych inwestycji:

- rewitalizacja linii nr 28 na odcinku Toruń Wschodni – granica województwa mazowieckiego

- rewitalizacja linii nr 208 na odcinku Laskowice Pomorskie- Wierzchucin – granica województwa pomorskiego

- rewitalizacja linii nr 208 na odcinku Jabłonowo Pomorskie – Brodnica – granica województwa warmińsko-mazurskiego

- rewitalizacja linii nr 215 na odcinku Laskowice Pomorskie – granica województwa pomorskiego

- rewitalizacja linii nr 356 na odcinku Bydgoszcz – Kcynia – Gołańcz

- rewitalizacja linii nr 209 na odcinku Kowalewo Pomorskie – Golub Dobrzyń

- rewitalizacja linii nr 392 lub 206 do Żnina (pierwszy wariant na trasie z wykorzystaniem linii nr 356 Bydgoszcz – Szubin – Żnin; drugi wariant z Inowrocław – Żnin).

 

Ruch Obywatelski Lepsza Bydgoszcz postuluje dodatkowo, aby uwzględnić także rewitalizacje odcinka Więcbork – Nakło – Kcynia – granica województwa wielkopolskiego.

 

CZT oczekuje też, że województwo za środki z Regionalnego Programu Operacyjnego zainwestuje w tabor.

 


 

Organizacje chcące poprzeć to wystąpienie mogą kontaktować się bezpośrednio z CZT mailowo - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.