Jesteś tutaj: Home

Sezon dożynkowy trwa

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 05 wrzesień 2014 17:43

W wielu gminach święto plonów już za nami, we wrześniu odbędzie się jednak jeszcze wiele ciekawych imprez. Wywodzi się ono z kultury słowiańskiej i obchodzone jest w jedną z niedziel po zakończeniu żniw. I mimo, że wywodzi się to święto z religii słowiańskich, to obecnie te elementy zostały wyparta przez chrześcijaństwo i w ramach dożynek społeczności wiejskie dziękują Bogu za plony.

Dożynkom towarzyszą zdobione przez rolników wieńce. Najważniejszymi osobami są jednak Starosta i Starościna (wybierani z reguły wśród mieszkańców), którzy przewodniczą uroczystości. W centralnym punkcie przekazują oni chleb dożynkowy upieczony ze zbiorów gospodarzowi dożynek, którym z reguły jest włodarz samorządu. Następnie dzieli on go pomiędzy uczestników.

 

W kolejnych punktach pojawiają się okoliczne przemówienia i zaczyna się program artystyczny.

 

W sobotę odbędą się dożynki gminne w Koronowie pod Bydgoszczą. Rozpoczną się one mszą o godzinie 15:00 w kościele św. Andrzeja Boboli. Następnie korowód dożynkowy dotrze ulicami miasteczka pod halę sportową.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy