Jesteś tutaj: Home

Marszałek jak książę nie liczy się z nikim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 05 wrzesień 2014 18:43

Kontrakt Terytorialny to jeden z ważniejszych dokumentów dla naszego województwa na lata 2014-2020, gdyż na jego podstawie trafią do nas miliardy złotych. Urząd Marszałkowski konsultował go w tak ekspresowym tempie, ze wielu samorządowców nie miało możliwości wziąć udziału w konsultacjach. Praktycznie patrząc - nawet gdyby wzięli w nich udział, to zapewne marszałek by i tak zapewnie nic nie uwzględnił, bo to w końcu on ma patent na podejmowanie wszelkich decyzji.

W ubiegły piątek opinia publiczna dowiedziała się, że konsultacje społeczne prowadzone są do wtorku godziny 12. Tego samego dnia o nich dowiedziała się duża część radnych, a zapewne znajdą się tacy, który w niewiedzy żyją do dzisiaj.

 

- Na konwencie starostów w Tucholi zażądałem od marszałka wyjaśnień w tej sprawie, zapytałem też starostów, czy odpowiednio szybko zostali o tych konsultacjach poinformowani – informuje nas poseł Piotr Król. Jak się okazało wielu starostów o tych konsultacjach nie wiedziało. Marszalek miał to tłumaczyć krótkim terminem narzuconym mu przez resort minister Bieńkowskiej – Mnie to tłumaczenie nie przekonuje – komentuje krótko Król, który zapowiedział wsparcie przy ewentualnych roszczeniach wobec marszałka z tytułu tych konsultacji.

 

Konsultacje zakończyły się formalnie we wtorek o godzinie 12:00. Jeszcze tego samego dnia przyjęto ostateczny kształt Kontraktu Terytorialnego w Urzędzie Marszałkowskim. Porównując listę inwestycji przed i po konsultacjach można odnieść wrażenie, że były one tylko wymaganą ustawą formalnością, gdyż głosy pochodzące z zachodniej części województwa zostały odrzucone. Uczestnicy konsultacji nie otrzymali nawet merytorycznego uzasadnienia dlaczego ich uwag nie uwzględniono, nie opublikowano nawet zbiorczego podsumowania tych konsultacji. Nasi czytelnicy wnioskowali m.in. o zwiększenie statutu drogi krajowej nr 25 czy rewitalizacji linii kolejowych z Bydgoszczy do Kcyni i Inowrocławia do Żnina. Do BiT City II dopisano za to modernizację infrastruktury przy linii kolejowej Toruń Wschodni – Olek (zakłada to głównie przebudowę toruńskich dworców osobowych) oraz zwiększono kwotę inwestycji w toruńską starówkę o prawie 60 mln zł.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.