Jesteś tutaj: Home

W hołdzie ofiarom Karolewa

Napisane przez  E-Krajna.pl Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 08 wrzesień 2014 12:05

Na terenie Karolewa w dzisiejszym powiecie sępoleńskim w czasie II wojny światowej działał obóz koncentracyjny. Zginęło w nim kilka tysięcy osób, ile dokładnie nikt nie był wstanie oszacować. Celem tego obozu była eksterminacja Polaków i przedstawicieli innych narodowości. W pierwszą niedzielę września odbyły się w tym miejscu uroczystości upamiętniające ofiary.

- Niektóre źródła podają, że zginęło tutaj 1000 osób. Trzy tysiące mówią inne źródła. Jeszcze inne, że pięć. Ale liczby nie są ważne, bo każde nazwisko tutaj wyryte, każde nazwisko wyryte w pamięci, każde nazwisko, także to zapomniane, bo być może nie ma już nikogo, kto mógłby o nim pamiętać, każde z tych nazwisk, to jedna wielka ludzka tragedia, tragedia człowieka, który doświadczył nienawiści – mówił w czasie swojej homilii ks. Andrzej Pacer proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Wąwelnie.


- Musimy pamiętać, bo naród, który nie pamięta nie żyje. Musimy pamiętać dla następnych pokoleń, by nie powtórzyło się to, czego doświadczyli ci, którzy tutaj spoczywają – apelował kapłan.

 

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele wszystkich samorządów z powiatu sępoleńskiego ze starostą Jarosławem Tadychem na czele.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów