Jesteś tutaj: Home

Znamy ,,Plan Transportowy” po korekcie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 22 wrzesień 2014 13:03

Urząd Marszałkowski w końcu ujawnił poprawioną wersję ,,Planu Zrównoważonego Rozwoju Transportu Zbiorowego” dla województwa kujawsko-pomorskiego. Część zgłaszanych na etapie konsultacji uwag została uwzględniona, z punktu widzenia zachodniej części województwa jest to jednak bardzo mała ilość.

Marszałek wycofał się z możliwości likwidacji po 2020 roku zapowiadanych do likwidacji połączeń kolejowych m.in. Bydgoszcz – Chełmża. Pojawiły się też plany inwestycyjne w infrastrukturę kolejową np. Toruń – Chełmża – Grudziądz. Brak zapisów jednak dla uruchomienia nowych połączeń w zachodniej części województwa m.in. postulowanych: Bydgoszcz – Koronowo, Bydgoszcz – Szubin – Kcynia, Szubin – Żnin, Inowrocław – Żnin, czy Kcynia – Nakło – Więcbork.

 

Nie zmienia się właściwie też nic w kwestii komunikacji kolejowej pomiędzy Bydgoszczą i Inowrocławiem. Nadal zakłada się obsługę tej trasy przez tylko10 par pociągów dziennie, gdy autobusów ma być około 66. Oznacza to w praktyce, że Inowrocław na BIT City z prawdziwego zdarzenia przy tym planie nie ma szans.

 

Po konsultacjach uwzględniono natomiast w ramach przebudowy DK nr 25 na odcinku Bydgoszcz – Inowrocław budowę obwodnic Złotnik Kujawskich i Nowej Wsi Wielkiej. Zapisanie tego w tym dokumencie daje szansę, że ta inwestycja w najbliższych latach będzie zrealizowana.

 

Zapisano także kilka połączeń autobusowych Bydgoszczy z Więcborkiem o co postulowano w powiecie sępoleńskim. Niestety nie ma już połączeń z Sypniewem, gdzie działa technikum rolnicze, w którym nauki pobierają uczniowie z dużej części powiatu sępoleńskiego oraz złotowskiego w województwie wielkopolskim, stąd też zapewne oczekiwania społeczności lokalnej nie zostały w całości zaspokojone.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.