Jesteś tutaj: Home

Nowy Marszałek Sejmu podkreślił pochodzenie z ziemi bydgoskiej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 24 wrzesień 2014 18:47

Wzmocnienie polskiej rodzinny oraz obronności naszego kraju – to zdaniem nowego marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego oraz prezydenta Bronisława Komorowskiego priorytety dla polityki Polski. Był on jedynym kandydatem zgłoszonym na tę funkcję.

 

- Dziękuję za okazane zaufanie. Jest to dla mnie wielki zaszczyt, móc stanąć na czele Izby, która jest jednym z najstarszych parlamentów w Europie. Dziękuję klubom za to, że nie wystawiły innych kandydatów. Dziękuję tym, którzy na mnie głosowali i tym, których jeszcze do siebie nie przekonałem. Nie przemówieniami, a pracą będę się starał, aby zdobyć Wasze zaufanie – powiedział tuż po wyborze Radosław Sikorski, który przez ostatnie lata pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych.

 

-Tak jak wtedy chodziło o tworzenie podwalin państwa polskiego tak dziś, do końca tej kadencji, powinniśmy solidarnie wesprzeć dwa priorytety, o których mówi Prezydent Bronisław Komorowski: wzmocnienie polskiej rodziny i wzmocnienie polskiej obronności.  Jako byłemu ministrowi obrony z rekomendacji części dzisiejszej opozycji, proponuję całej Izbie partnerstwo na rzecz pakietu obronnościowego, bez którego wszystko, co cały naród przez ostatnie ćwierć wieku osiągnął, wystawione może być na szwank – kontynuował Sikorski.

 

Głównymi obowiązkami marszałka jest prowadzenie obrad parlamentu, zarządzanie budynkami należącymi do Sejmu oraz reprezentowanie tej izby na zewnątrz. Sikorski podkreślił w swoim inaugurującym posiedzeniu także – Jestem posłem mojej rodzinnej ziemi bydgoskiej.

 

W przeszłości Radosław Sikorski był korespondentem wojennym w Afganistanie. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał w okręgu nr 5 (zachodnia część kujawsko-pomorskiego) największą liczbę głosów.

 

Po swoim przemówieniu nowy marszałek oddał hołd tragicznie zmarłym posłom i senatorom – zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz ofiarom katastrofy smoleńskiej przed 4 laty. W sposób szczególny byłym marszałkom i wicemarszałkom Sejmu – Maciejowi Płażyńskiemu, Jerzemu Szmajdzińskiemu i Krzysztofowi Putrze.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.