Jesteś tutaj: Home

Europosła Zemke martwią tak małe wydatki na kolej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 27 wrzesień 2014 19:53

Pracujący w komisji zajmującej się infrastrukturą w Parlamencie Europejskim europoseł Janusz Zemke przedstawił na konferencji prasowej w Bydgoszczy przedstawił na jakie inwestycje Polska może otrzymać wsparcie w perspektywie do 2020 roku. Najważniejszymi projektami są tutaj droga ekspresowa S5 oraz linia kolejowa łącząca Tczew z Bydgoszczą, Inowrocławiem i Chorzowem na Śląsku.

Budowa drogi ekspresowej S5 znalazła się wysoko w planach polskiego rządu, co zdaniem europosła sprawia, że nie powinno być problemów z jej realizacją. Według negocjowanych obecnie z Unią Europejskich koncepcji kujawsko-pomorski odcinek tej trasy ma zostać wybudowany do 2019 roku. Parlamentarzysta przyznaje jednak, że istnieje zawsze ryzyko, że pojawią się problemy natury formalno-prawnej, które mogą tę inwestycję nieco opóźnić, tak jak to było w przypadku odcinka autostrady A1 Toruń – Kowal, gdzie sięgnęły one około 2 lat.

 

Z projektów drogowych wysoko jest też budowa drogi S10 od Piły (wielkopolskie) przez Bydgoszcz i Toruń do Płońska (mazowieckie). Realizacja tej inwestycji miałaby się zacząć w 2017 roku i zakończyć mniej więcej w 2023 roku.

 

Z projektów kolejowych dla naszego województwa są najważniejsze dwa odcinki transeuropejskiego korytarza Bałtyk – Adriatyk( Tczew – Bydgoszcz i Bydgoszcz – Inowrocław – Chorzów). Prace na tych odcinkach zakończyć się w 2020 roku. Korytarz ten docelowo ma połączyć Gdańsk, Bydgoszcz przez Wiedeń z Wenecją i Bolonią.

 

Zemke zapowiedział też, że Unia Europejska zamierza powoli zwiększać inwestycje w szlaki wodnej, choć jak przyznaje infrastruktura wodna w naszym kraju jest w bardzo fatalnym stanie. Nie mniej jednak po 2016 roku Komisja Europejska chce sfinansować budowę części zapory wodnej we Włocławku i zainwestować w rewitalizację Brdy i Kanału Bydgoskiego od Śluzy Okole do Nakła.

 

- Po 2020 roku przewiduje, że zaczną się jeszcze większe inwestycje w szalki wodne – wyjaśniał eurodeputowany.

 

Zapytany przez nas, czy nie martwią go planowane przez kujawsko-pomorskie bardzo małe inwestycje w lokalne szlaki kolejowej, przyznał, że cała prowadzona przez Polskę polityka w tej materii może być zmartwieniem.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.