Jesteś tutaj: Home

O nazistowskich ofiarach Ziemi Bydgoskiej Polska nie pamięta

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 30 wrzesień 2014 17:15

W piątek Sejm przyjął uchwałę upamiętniający ofiary ludobójstwa na Pomorzu Gdańskim w latach 1939-1940, gdzie zginąć miało wówczas około 30 tys. Polaków. Ten hołd oddano w ramach 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej. O tysiącach ofiar z ziemi bydgoskiej nawet nie wspomniano.

Bydgoszcz i okoliczny region w sposób szczególny doświadczyły jarzma zbrodni niemieckich. Do miasta Niemcy weszli już 5 września, zaś 4 dni później miała miejsce pierwsza publiczna egzekucja na Starym Rynku. Miejsc kaźni jest jednak znacznie więcej – Dolina Śmierci w Fordonie, wieś Tryszczyn, czy chociażby Studzienki w powiecie nakielskim. Mordowano polską inteligencję, a nawet osoby przypadkowo wytypowane w ramach ulicznych łapanek. Ta ziemia spływa krwią tysiąca ofiar.

 

Niestety w świadomości Polaków wiedza o tych wydarzeniach z naszego regionu jest niska. Ubolewać można, że żaden z posłów z Ziemi Bydgoskiej nie upomniał się, aby Sejm oddał też hołd ofiarom nazizmu w naszym regionie.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 06.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 245

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 197

- liczba osób w kwarantannie – 13042

- liczba osób objętych nadzorem – 829

- liczba pobranych próbek – 4502

 

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów