Jesteś tutaj: Home

Przedwyborczy chaos zafundowany przez PKW

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 08 październik 2014 11:07

Dla sprawnego przeprowadzenia wyborów samorządowych Państwowa Komisja Wyborcza wykorzystuje specjalne oprogramowanie komputerowe. Problem jednak w tym, że zamiast pomagać tak naprawdę z powodu swojej awaryjności tylko te prace paraliżuje.

Wczoraj minął termin rejestracji kandydatów na radnych. W przypadku wyborów na prezydentów, burmistrzów i wójtów na rejestracje jest jeszcze ponad tydzień. Problem jednak w tym, że ciężko jest nam tak naprawdę podsumować tę rejestrację, gdyż system mający gwarantować przejrzystość tych wyborów nie działa w pełni.

 

- U komisarza wyborczego spędziłem właściwie prawie 2 dni – przyznaje Bogdan Dzakanowski z komitetu Porozumienie Dombrowicza, który przyznaje, że wszystko tak długo trwało, gdyż system wyborczy ulegał poważnym awariom. W przypadku poprzednich wyborów takich problemów nie było.

 

Kilka tygodni temu w Siedlcach na Mazowszu odbywały się wybory uzupełniające do Senatu, tam w dniu wyborów padł po prostu system do zliczania głosów, co wprowadziło pewien chaos.

 

Na chwilę obecną wiemy, że na terenie całego województwa kujawsko-pomorskiego zarejestrowano 646 komitetów wyborczych, ile z nich zarejestrowało kandydatów na radnych ciężko jest na podstawie dostępnych na stronach PKW danych określić.

 

Z naszych ustaleń opartych o informacje otrzymywane z komitetów wyborczych ustaliliśmy, że do Sejmiku z okręgów nr 1 (Bydgoszcz), nr 2 (powiaty: bydgoski, nakielski, sępoleński, tucholski i świecki) oraz nr 5 (powiat: inowrocławski, mogileński, żniński, radziejowski) swoje listy wystawią: PO, PiS, SLD Lewica Razem, PSL, Nowa Prawica, Twój Ruch, Ruch Narodowy.

 

Do Rady Miasta Bydgoszczy wystartują kandydaci: PO, PiS, SLD Lewica Razem (z działaczami Twojego Ruchu na listach), Nowa Prawica, Porozumienie Dombrowicza, komitet Małgorzaty Stawickiej, Metropolia Bydgoska, PSL.

 

W przypadku wyborów do Rady Miejskiej w Inowrocławiu mamy do czynienia z okręgami jednomandatowymi, swoich kandydatów do nich zapewne wystawią: PO, PiS, SLD, Nowy Inowrocław, Porozumienie Ryszarda Brejzy. Podobnie wyglądać będą listy do Rady Powiatu w Inowrocławiu z tą różnicą, że zamiast obywatelskiego Nowego Inowrocławia wystartuje komitet Razem Możemy Więcej w Powiecie Inowrocławskim.

 

Informacje o listach wyborczych staramy się na bieżąco uzupełniać w naszym niezbędniku wyborczym – niezbędnik

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.