Jesteś tutaj: Home

Co z polską koleją zrobi komisarz Johannes Hahn

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 08 październik 2014 12:37

Przyjęty w ubiegłym tygodniu plan transportowy oraz propozycja inwestycji zapisanych w Regionalnym Programie Operacyjnym pokazuje jasno, że kujawsko-pomorskie nie jest zainteresowane zbytnio rozwijaniem kolei poza BiT City. Sęk jednak w tym, że RPO musi zatwierdzić Unia Europejska, która chce, aby w latach 2014-2020 inwestować głównie w kolej.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmiku wicemarszałek Korolko przyznał, że Komisja Europejska nie przyjęła jeszcze Regionalnego Programu Operacyjnego dla kujawsko-pomorskiego wskazując zbyt mały udział inwestycji kolejowych. Główna polityka UE zakłada, że do 2020 roku powinniśmy 60% środków zainwestować w kolej, zaś 40% w drogi. Była wicepremier Elżbieta Bieńkowska wynegocjowała, że 60% pieniędzy infrastrukturalnych w Polsce trafi na drogi, a na kolej 40%. Kujawsko-pomorskie chce jednak na kolej wydać zaledwie kilkanaście procent.

 

W tym tygodniu po raz kolejny pismo do komisarza ds. polityki regionalnej Komisji Europejskiej Johannesa Hahna napisało Centrum Zrównoważonego Transportu. Krzysztof Rytel z CZT pisze - Bardzo prosimy Komisję Europejską o wzięcie pod uwagę tych danych i żądanie podziału środków między kolej i drogi w przypadku RPO tych województw w stosunku 40:60, czyli tak jak podzielono w Umowie Partnerstwa.

 

List ten został w oryginale napisany w języku angielskim, aby do komisarza Hahna trafił bez polskojęzycznych pośredników.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów