Jesteś tutaj: Home

Na marzec rozpisano już kolejne wybory

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 17 grudzień 2014 11:58

W przypadający w niedzielę 8 marca Dzień Kobiet odbędą się wybory uzupełniające w Więcborku (powiat sępoleński) i Gąsawie (powiat żniński) do Rad Gmin. W przypadku jednomandatowych okręgów wyborczych, gdy wygaśnie mandat radnego, powinny zostać przeprowadzone wybory uzupełniające.

Z jednomandatowymi okręgami mieliśmy do czynienia po raz pierwszy, stąd też samorządowe wybory uzupełniające są nowym zjawiskiem. Do tej pory we wszystkich samorządach obowiązywała ordynacja proporcjonalna tak jak ma to miejsce w wyborach do Sejmiku czy Rady Miasta Bydgoszczy, czyli gdy mandat wygasał, w jego miejsce powoływana była osoba, która uzyskała kolejny wynik z listy danego komitetu. W tym przypadku z racji, że każdy komitet wystawiał maksymalnie po jednym kandydacie w okręgu, tego rozwiązania zastosować nie można.

 

Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Bydgoszczy z 5 grudnia wygasł mandat radnego Rady Miejskiej w Więcborku Sławomira Kuszewskiego, który został wybrany na stanowisko burmistrza. Na dzień 8 marca wyznaczono z kolei termin wyborców uzupełniających w okręgu nr 1 w gminie Więcbork.

 

Tego samego dnia wybrany zostanie także nowy radny w gminie Gąsawa z okręgu nr 4, gdyż także 5 grudnia komisarz podjął decyzję o wygaśnięciu mandatu Błażeja Łabędzkiego, który został wybrany wójtem tej gminy.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.