Jesteś tutaj: Home

Rok 2014 w rolnictwie pod znakiem sankcji rosyjskich

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 29 grudzień 2014 18:24

Wojna gospodarcza z Rosją jest faktem, co w Polce odczuwają przede wszystkim rolnicy. Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego podsumowują kończący się rok w rolnictwie.

-To nie był dobry okres dla rolnictwa – podkreśla Marcin Wroński z IRR.

 

-Odczuwalne były przede wszystkim skutki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) i rosyjskiego embarga. Nie zrekompensowały tego wyższe zbiory zbóż. W ostatnich kilkunastu miesiącach nastąpił spadek dochodów rolników. Zmiana norm procesu wędzenia wędlin i wyhamowanie eksportu wołowiny spowodowanej przez zakaz uboju rytualnego wpłynął negatywnie na rynek mięsapodsumowuje Instytut Rozwoju Rolnictwa.

 

-Pod koniec lipca Rosja w odwecie za sankcje unijne, wprowadziła embargo na polską żywność. Ta decyzja był fatalna przede wszystkim dla polskich producentów owoców i warzyw. Rosja była największym odbiorcą polskich jabłek, a rynek krajowy nie był w stanie wchłonąć tak dużej ilości owoców, czego skutki dotkliwie odczuli polscy sadownicy.

 

-Zbiory zbóż były w bieżącym roku na rekordowym poziomie. Jak podaje GUS zbliżyły się do 32 mln ton. Były wyższe aż o 12,3 % niż w roku ubiegłym, kiedy wyniosły 28,5 mln ton. Zbiory pszenicy wzrosły o 21% i szacuje się je na 11,6 mln ton, pszenżyta o 12 % i szacuje się je na 5,2 mln ton, jęczmienia o 12 % i szacuje się je na 3,2 mln ton, a żyta spadły o 17% i szacuje się je na 2,8 mln ton wobec 3,4 mln ton. Spadek areału w przypadku żyta wiąże się z niższą ceną ziarna. Większe są trudności z jego zbytem z uwagi na malejące spożycie pieczywa żytniego, a także gorszą wartością paszową ziarna, niż pozostałych gatunków zbóż. Na początku roku płacono za mleko rekordowe ceny w granicach 1,50 zł za litr. W kwietniu okazało się, że przekroczyliśmy kwotę mleczną o 8%. Jednak później ceny mleka zaczęły spadać. Część hodowców zmniejszyła liczebność stad, przez co produkcja zmalała.

 

Problemy hodowców wydają się szczególnie odczuwalne w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie przetwórstwo mięsne opiera się głównie na wieprzowinie.

 

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.