Jesteś tutaj: Home

Łowiń stanie się oficjalnie Łowinem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 30 grudzień 2014 22:36

Tradycją administracyjną w Polsce stało się, że w dniu 1 stycznia dochodzi do zmian administracyjnych o które wnioskują samorządowcy lub mieszkańcy. W gminie Pruszcz w powiecie świeckim za kilka godzin dojdzie formalnie do zmiany nazwy wsi Łowiń na Łowin.

 

Praktycznie spowodowane jest to faktem, iż nazwa Łowin w użyciu powszechnym oraz w dokumentach gminnych funkcjonuje od dawna.

W 2013 roku władze gminy Pruszcz przeprowadziły konsultacje społeczne w sprawie uporządkowania tej sytuacji. Na 289 uprawnionych do głosowania osób za nazwą Łowin opowiedziało się 149 osób. Dlatego w lutym kończącego się roku Rada Gminy Pruszcz zwróciła się do Ministra Administracji i Cyfryzacji z wnioskiem o zmianę nazwy sołectwa. Ten wniosek w życie wejdzie 1 stycznia 2015 roku na podstawie rozporządzenia ministerialnego z 18 grudnia

Ponadto w gminie Drzycim w powiecie świeckim zostanie zniesiona miejscowość Świdno.

 

Więcej o zmianach administracyjnych w naszym regionieOstatnie godziny bytu Szarlejskich Herbów.

 

We wsi Łowin znajduje się wpisany na listę zabytków dom mieszkalny z kuźnią, zaś wzdłuż drogi powiatowej na odcinku Łowin – Łowinek znajduje się prawem chroniona aleja jarzębów szwedkich.

 

Co ciekawe w dniu 1 stycznia 2015 roku nie dojdzie do wydzielenia osady Chobelin – Wieś, o co wnioskowała na prośbę Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego gmina Szubin.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.