Jesteś tutaj: Home

Złotowski składa sprawozdanie ze swojej pracy w Brukseli i Strasburgu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 11 styczeń 2015 16:32

Wzrosła reprezentacja województwa kujawsko-pomorskiego w Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego. Obok europosła Janusza Zemke zasiada w niej od pewnego czasu także poseł Kosma Złotowski.

Początkujący parlamentarzysta europejski Kosma Złotowski na swojej konferencji prasowej poinformował o swojej działalności w Parlamencie Europejskim. Został on członkiem Komisji Transportu i Turystyki, która opiniuje projekty transportowe z udziałem funduszy unijnych. Europoseł Złotowski przyznał, że praca w tej komisji jest ważna dla naszego regionu, gdzie chociażby inwestycje drogowe nie były realizowane w założonych terminach.

 

Złotowski jest także członkiem komisji współpracy parlamentarnej Unii Europejskiej z Armenią, Azerbejdżanem i Gruzją, czyli państwami, które są zainteresowane bliższą współpracą z UE. Ponadto europoseł jest też członkiem delegacji Zgromadzenia Parlamentarnego Euronest.

 

- Parlament Europejski na rzeczywistość ma dużo mniejszy wpływ niż parlament krajowy. Musimy zdać sobie sprawę, że to nie jest parlament, który jest nadzorcą Komisji Europejskiej. Unia Europejska to unia państw, a nie unia wyłaniająca swój parlament, to nie jest tak jak było w przypadku unii polsko-litewskiej – przyznaje europoseł Kosma Złotowski, przy tym zaznaczając, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości będą tego stanu bronić. W opinii Złotowskiego rola Parlamentu Europejskiego powoli jednak wzrasta, gdyż coraz więcej postanowień Komisji Europejskiej opiniowanych jest przez PE.

 

Europoseł Kosma Złotowski pełni także funkcję zastępcy członka Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Instytucja zastępcy członka w polskim parlamencie jest nieobecna. Zakłada ona, że w przypadku nieobecności członka zwyczajnego (takim członkiem Złotowski jest w komisji transportu), zamiast niego głosuje wybrany z tej samej grupy politycznej zastępca.

 

Fot: Unia Europejska

 

Posłowie PiS współtworzą frakcje Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Jest to trzecia siła w PE, w której drugą siłę stanowią Polacy, zaraz po Brytyjczykach związanych z premierem Cameronem . Złotowski w tej frakcji pełni funkcję Chief Whipa polskiej delegacji, czyli osoby odpowiedzialnej za dyscyplinę głosowania.

 

- Zdarzają się sytuację, że ogólna opinia grupy politycznej nie jest zgodna z polskim interesem – wyjaśnia Złotowski.

 

W działalności regionalnej europoseł Kosma Złotowski poinformował, że już działa jego 8 biur (Bydgoszcz, Inowrocław, Nakło, Koronowo, Toruń, Włocławek, Świecie, Tuchola). Wkrótce otwarte mają być 3 kolejne biura (Sępólno Krajeńskie, Żnin i Rypin). Europoseł pod koniec ubiegłego roku zaprosił 55 mieszkańców województwa na wycieczkę do Strasburga, aby mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonują instytucje unijne. W roku 2015 takie wyjazdy studyjne europoseł zamierza zorganizować dwa dla łącznej grupy 110 osób.

 

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.