Jesteś tutaj: Home

Trwa rozbiórka torów pomiędzy Więcborkiem i Złotowem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 14 styczeń 2015 00:46

Od kilku dni prowadzone są prace rozbiórkowe torowisk na odcinku linii kolejowej nr 240: Więcbork – Złotów. W praktyce oznacza to, że kolej pomiędzy tymi miastami powoli przechodzi do historii, choć jak przekonują nas niektórzy przedstawiciele więcborskiej społeczności, wiele osób by koleją jeździło.

 

Choć Więcbork i Złotów leżą w dwóch różnych województwach, to powiązania funkcjonalne tam występują. Doskonale widoczne ma być to w przypadku szkolnictwa na poziomie średnim.

 

Odcinek Złotów – Wiecbork został oddany do użytku w październiku 1906 roku, zaś trzy lata później otwarto kolejny odcinek do Terespola Pomorskiego, z którego można było dojechać do Świecia. Więcbork stał się ważnym węzłem kolejowym, gdyż przez to miasto przebiegała ważna w tym okresie linia łącząca Gniezno z Nakłem i Chojnicami.

 

Upadek rozpoczął się w 1996 roku, gdy zamknięto dla ruchu pasażerskiego odcinek Złotów – Więcbork – Terespol Pomorski. Infrastruktura kolejowa zaczęła ulegać degradacji, a kilka lat temu zdecydowano się rozebrać odcinek Terespol Pomorski – Świecie. Obecnie trwa rozbiórka kolejnego odcinak tej linii kolejowej. Najprawdopodobniej już wkrótce zacznie się rozbiórka także odcinka Więcbork – Terespol Pomorski, który z powodu kradzieży jest w kilku miejscach wybrakowany.

 

Sprawa wydaje się o tyle dziwna, że na kilka miesięcy przed zamknięciem linii nr 240 dla ruchu pasażerskiego, była ona modernizowana.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.