Jesteś tutaj: Home

Prezydencki projekt zmiany prawa o stowarzyszeniach będzie dalej procedowany

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 17 styczeń 2015 18:18

W środę odbyło się I czytanie projektu autorstwa prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego celem jest dostosowanie ustawy o stowarzyszeniach, która ma ponad 20 lat do współczesnych realiów, a przy tym ułatwienie stowarzyszenia się obywatelom. Projektem zajmą się teraz komisje: Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Obecnie obowiązująca ustawa jest dość dobrze oceniana, choć przedstawiciele sektora NGO uważają, że można by ją w kilku kwestiach usprawnić, a co za tym idzie jeszcze bardziej uprościć stowarzyszanie się obywateli. Odpowiedzią na te głosy organizacji pozarządowych jest inicjatywa prezydenta Komorowskiego.

 

Projekt prezydencki zakłada m.in. zmniejszenie wymaganej liczby członków stowarzyszenia rejestrowanego z 15 na 7 oraz zawiera zapisy umożliwiające wynagradzanie członków władz stowarzyszeń za wykonaną pracę

 

Większe prawa uzyskać mają także stowarzyszenia zwykłe, czyli uproszczone. Będą one mogły powoływać zarządy, co do tej pory część urzędników kwestionowała z powodu niejasnych zapisów ustawowych, co z kolei było elementem interwencji Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Stowarzyszenia zwykłe będą mogły, jeżeli ten projekt wejdzie w życie, korzystać także z ofiarności publicznej, gdyż obecnie mogą fundusze zbierać tylko i wyłącznie na drodze składek członkowskich.

 

Projekt po I czytaniu trafił automatycznie do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. Ponadto w czwartkowym głosowaniu Sejm zdecydował się skierować go do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Był także wniosek o skierowanie do Komisji Nadzwyczajnej, który został jednak w głosowaniu odrzucony.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy