Jesteś tutaj: Home

Będziemy bliżej współpracować z Imereti

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 07 marzec 2015 00:01

Mit grecki o Jazonie i Argonautach oraz ich wyprawie po złote runo jest znany chyba każdemu. Miejscem opisywanej w tym micie wyprawy było miasto Kutaisi w dzisiejszej Gruzji, które jest stolicą prowincji Imereti. W poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa gościła reprezentacja tego regionu.

 

W Kutaisi urodził się Władysław Raczkiewicz, wieloletni Minister Spraw Wewnętrznych w II Rzeczypospolitej, w latach 1936-1939 wojewoda pomorski, a do 1947 prezydent Polski na uchodźstwie. Przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu mieści się jego pomnik, jego imieniem nazwano także salę, w której obraduje Sejmik.

 

Biorąca udział w odbywającym się w Toruniu Forum Gospodarczym Welconomy 2015 delegacja z Imereti i Kutaisi złożyła kwiaty pod pomnikiem Raczkiewicza, a następnie wzięła udział w posiedzeniu Sejmiku. Przed radnymi z mównicy wystąpił wicegubernator Imereti Ioseb Khakhaleishvili, który przedstawił pierw historię swojego regionu, wspominając przy tym ciepło postać Raczkiewicza oraz wyraził wolę bliższej współpracy z województwem kujawsko-pomorskim. Marszałek Piotr Całbecki przyznał, że tego samego dnia spotkał się Khakhaleishvili, gdzie bardziej szczegółowo dyskutowali o płaszczyznach, na których planowane jest pogłębianie relacji pomiędzy regionami.

 

Goście z Imereti gościli już w listopadzie ubiegłego roku, wówczas podpisano list intencyjny, w którym wyrażono wolę nawiązania partnerskich stosunków oraz zadeklarowano regularne spotkania pomiędzy samorządowcami.

 

Pierwsze wzmianki historyczne o Kutaisi sięgają IV wieku przed naszą erą. Od 806 roku miasto to było stolicą Imperium Abchaskiego. Od X wieku do XV wieku miasto było częścią zjednoczonego Królestwa Gruzji. W wyniku wojen z Imperium Osmańskim Imereti znalazło się pod tureckim panowaniem, zaś później zostało włączone do państwa rosyjskiego. W 1918 roku na trzy lata Demokratyczna Republika Gruzji uzyskała niepodległość, ale już w 1921 roku włączono ją do Związku Radzieckiego. Gruzja ponownie stała się niepodległa dopiero w 1991 roku.

 

Mieszczące się Kutaisi Katedra Bagrata i Monastyr Gelati są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy