Jesteś tutaj: Home

Będziemy bliżej współpracować z Imereti

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne sobota, 07 marzec 2015 00:01

Mit grecki o Jazonie i Argonautach oraz ich wyprawie po złote runo jest znany chyba każdemu. Miejscem opisywanej w tym micie wyprawy było miasto Kutaisi w dzisiejszej Gruzji, które jest stolicą prowincji Imereti. W poniedziałek na sesji Sejmiku Województwa gościła reprezentacja tego regionu.

 

W Kutaisi urodził się Władysław Raczkiewicz, wieloletni Minister Spraw Wewnętrznych w II Rzeczypospolitej, w latach 1936-1939 wojewoda pomorski, a do 1947 prezydent Polski na uchodźstwie. Przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu mieści się jego pomnik, jego imieniem nazwano także salę, w której obraduje Sejmik.

 

Biorąca udział w odbywającym się w Toruniu Forum Gospodarczym Welconomy 2015 delegacja z Imereti i Kutaisi złożyła kwiaty pod pomnikiem Raczkiewicza, a następnie wzięła udział w posiedzeniu Sejmiku. Przed radnymi z mównicy wystąpił wicegubernator Imereti Ioseb Khakhaleishvili, który przedstawił pierw historię swojego regionu, wspominając przy tym ciepło postać Raczkiewicza oraz wyraził wolę bliższej współpracy z województwem kujawsko-pomorskim. Marszałek Piotr Całbecki przyznał, że tego samego dnia spotkał się Khakhaleishvili, gdzie bardziej szczegółowo dyskutowali o płaszczyznach, na których planowane jest pogłębianie relacji pomiędzy regionami.

 

Goście z Imereti gościli już w listopadzie ubiegłego roku, wówczas podpisano list intencyjny, w którym wyrażono wolę nawiązania partnerskich stosunków oraz zadeklarowano regularne spotkania pomiędzy samorządowcami.

 

Pierwsze wzmianki historyczne o Kutaisi sięgają IV wieku przed naszą erą. Od 806 roku miasto to było stolicą Imperium Abchaskiego. Od X wieku do XV wieku miasto było częścią zjednoczonego Królestwa Gruzji. W wyniku wojen z Imperium Osmańskim Imereti znalazło się pod tureckim panowaniem, zaś później zostało włączone do państwa rosyjskiego. W 1918 roku na trzy lata Demokratyczna Republika Gruzji uzyskała niepodległość, ale już w 1921 roku włączono ją do Związku Radzieckiego. Gruzja ponownie stała się niepodległa dopiero w 1991 roku.

 

Mieszczące się Kutaisi Katedra Bagrata i Monastyr Gelati są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów