Jesteś tutaj: Home

Wszystko na temat pracy w komisjach wyborczych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 11 marzec 2015 09:18

W samej tylko Bydgoszczy do obsługi wyborów prezydenckich potrzebne będzie ponad półtora tysiąca osób. Przedstawiamy szczegółowo procedurę zgłaszania członków Obwodowych Komisji Wyborczych.

Każda obwodowa komisja będzie liczyć od 6 do 8 członków (w Bydgoszczy będzie ich ponad 200). Kandydaci na członków będą zgłaszani przez poszczególne komitety wyborcze kandydatów, jeden z członków będzie delegowany przez prezydenta, burmistrza bądź wójta gminy (z reguły są to urzędnicy).

 

Oznacza to zatem, że w sprawie pracy w komisji powinniśmy kierować się do lokalnych przedstawicieli poszczególnych komitetów wyborczych. Komitety będą rejestrowane natomiast do przyszłego poniedziałku (16 marca). Następnie każdy z komitetów musi do 26 marca zarejestrować kandydata, który musi uzyskać poparcie przynajmniej 100 tys. wyborców. Dopiero wówczas dany komitet uzyska prawo do zgłaszania kandydatów na członków OKW. Należy o tym pamiętać, gdyż w internecie pojawiają się już oferty pracy w komisjach, które sygnowane są przez komitety, które w zamian oczekują z reguły pomocy przy zbiórce podpisów.

 

Następnie jeżeli liczba zgłoszonych kandydatów do OKW będzie większa niż liczba miejsc, to Państwowa Komisja Wyborcza przeprowadza dla każdej z komisji losowanie. W praktyce zatem zgłoszenie przez komitet nie zawsze gwarantuje pracę w komisji.

 

Komitety wyborcze kandydatów do komisji będą musiały zgłosić do dnia 17 kwietnia.

 

O wynagrodzeniach

Wysokość diety za pracę w komisji wynosi dla szeregowego członka 160 zł. Przewodniczący może liczyć na 200 zł, zaś jego zastępca na 180 zł. Są to opłaty za turę, czyli gdyby doszło do dogrywki – dieta zostanie wypłacona podwójnie.

 

Członkowie komisji będą zobowiązani poza pracą w dniu wyborów, do przybycia dzień wcześniej w celu przygotowania lokalu i przeliczenia kart wyborczych. Poszczególne samorządy mogą organizować dodatkowo szkolenia dla członków, bądź tylko dla przewodniczących i zastępców, w których uczestnictwo jest oczekiwane. Nie ma jednak przepisów prawa, które przewidywałyby sankcje za nieobecność na szkoleniu.

 

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.