Jesteś tutaj: Home

Kontrowersyjne poręczenie kredytu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 26 kwiecień 2015 21:42

W piątek Sejmik przyjmując poprawki do budżetu województwa na rok 2015 wyraził zgodę na poręczenie przez Zarząd Województwa kredytu spółce Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne do kwoty 0,5 mld zł. Decyzja ta krytykowana jest przez dwóch bydgoskich radnych: Romana Jasiakiewicza i Andrzeja Walkowiaka.

Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne chcą wziąć kredyt w wysokości 400 mln zł na sfinansowanie inwestycji w jednostkach służby zdrowia, które są zarządzanie przez województwo.

 

Zdaniem radnego Romana Jasiakiewicza nie wyjaśniono jednak radnym ile miano by zainwestować w poszczególnych szpitalach. Prawie wszyscy radni zagłosowali zatem w ciemno. Kredyt będzie spłacany do 2040 roku.

 

W uchwale czytamy co prawda, że dotacja ta miałaby dotyczyć bydgoskiego Centrum Onkologii, szpitala dziecięcego w Bydgoszczy, szpitala zakaźnego w Bydgoszczy oraz oraz psychiatrycznego w Świeciu oraz placówek w Toruniu i we Włocławku. Nie podano jednak konkretnych kwot.

 

Radny Jasiakiewcz na Facebook-u opierając się o nieoficjalne informacje podejrzewa, że ok. 250 mln zł trafi do Torunia zaś 150 mln zł do Włocławka.

 

Wątpliwości radnych Walkowiaka i Jasiakiewicza wywołuje także kwestia finansowania inwestycji poprzez kredyty, co jest formą dość drogą.

 

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.