Jesteś tutaj: Home

ZIT z furtką do stowarzyszenia

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne piątek, 22 maj 2015 11:26

Debata na temat ZIT w ostatnim czasie opiera się na oficjalnych stanowiskach m.in. bydgoskiego ratusza. W oparciu o to wiemy, że udało się ze stroną toruńską wypracować wstępne porozumienie, ale żadnych konkretów jeżeli chodzi o dokumenty opinii publicznej jeszcze nie przedstawiono. Nastąpić ma to dopiero w drugiej połowie przyszłego tygodnia, po spotkaniu Komitetu Sterującego ZIT.

W sprawozdaniu Urzędu Marszałkowskiego za maj - ,,Polityka terytorialna”, które będzie przedmiotem dyskusji na poniedziałkowej sesji Sejmiku czytamy, że Zarząd Województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim będzie opiniował strategię ZIT m.in. w kwestii zgodności ze Strategią Rozwoju Województwa do 2020 roku, czyli dokumentem dla północno-zachodniej części województwa niezbyt korzystnym.

 

Ponadto instytucja zarządzająca RPO, czyli Zarząd Województwa chce mieć udział w wyborze projektów do dofinansowania. Zarząd Województwa będzie uczestniczył zatem w ocenie formalnej i merytorycznej wniosków o dofinansowanie.

 

Furtka dla stowarzyszenia

Udało nam się nieoficjalnie ustalić, że w treści nowego porozumienia pojawia się zapis, że strony nie wykluczają w przyszłości współpracy w innej formie organizacyjnej dla wykorzystywania środków unijnych, czego w porozumieniu zawartym w kwietniu ubiegłego roku nie było.

 

Ponadto jako formalny cel funkcjonowania ZIT podaje się wzmacnianie więzi w ramach Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, czyli wchodzą w to też dążenia do metropolii bydgosko-toruńskiej.

 

Żeby nowe porozumienie weszło w życie, konieczna będzie akceptacja radnych z gmin współtworzących ZIT. Taką decyzję będzie musiała podjąć m.in. Rada Miasta Bydgoszczy.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.